Niemiecki sąd po stronie Huawei w sporze z SolarEdge

Niemiecki sąd po stronie Huawei w sporze z SolarEdge
SolarEdge

Sąd w Mannheim stwierdził, że Huawei nie naruszyło jednej z technologii należących do SolarEdge, o której nielegalne wykorzystanie Izraelczycy oskarżyli chińskiego potentata.

Sąd zdecydował, że Huawei nie naruszyło patentu związanego z architekturą optymalizatora i falownika, i bezpośrednio odrzucił roszczenia SolarEdge – czytamy w komunikacie wydanym przez chińską firmę.

Z kolei SolarEdge zapowiedziało odwołanie się od wyroku sądu w Mannheim.

REKLAMA

Posiedzenie sądu w sprawie ewentualnego naruszenia przez Huawei drugiego z patentów SolarEdge ma się odbyć na początku przyszłego roku.

Przed rokiem SolarEdge złożył w niemieckim sądzie pozew przeciwko należącej do chińskiej grupy Huawei spółce Huawei Technologies Düsseldorf GmbH oraz przeciwko firmie Wattkraft Solar GmbH będącej dystrybutorem fotowoltaicznych urządzeń chińskiego potentata.

W pozwie skierowanym do sądu w Mannheim SolarEdge domagał się odszkodowania, sądowego zakazu sprzedaży i wycofania z niemieckiego rynku modeli falowników marki Huawei, w przypadku których izraelska

Natomiast kilka tygodni temu izraelska firma informowała o skierowaniu do chińskich sądów trzech kolejnych pozwów, w których wskazuje się na nieautoryzowane wykorzystanie przez Huawei technologii opatentowanych przez SolarEdge.

REKLAMA

Jak podkreślał producent wywodzący się z Izraela, jego reakcja ma na celu zablokowanie sprzedaży falowników Huawei, w których mają być stosowane jego patenty.

Huawei od kilku lat jest wskazywany jako globalny lider wśród producentów falowników fotowoltaicznych, który zdetronizował zajmującą wcześniej tę pozycję niemiecką firmę SMA.

W ostatnim rankingu największych producentów falowników za 2018 rok, wykonanym przez firmę Wood Mackanzie, Huawei utrzymał pozycję lidera z udziałem w globalnej sprzedaży mającym wynieść 22 procent.

Drugie miejsce utrzymał chiński Sungrow z udziałem 15 proc., a trzecie miejsce zachował niemiecki SMA z udziałem na poziomie 8 proc.

Solaredge z udziałem 4 proc. został sklasyfikowany na miejscu 8., pojawiając się w rankingu Wood Mackenzie po raz pierwszy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.