Studenci AGH zbudowali fotowoltaiczną ławkę

Studenci AGH zbudowali fotowoltaiczną ławkę
AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektowali i zbudowali ławkę fotowoltaiczną, która stanęła na kampusie uczelni. Jak podkreśla krakowska uczelnia, urządzenie wpisuje się w ideę Smart City, wykorzystując ekologiczne źródła energii, ławka promuje nowoczesne rozwiązania w przestrzeni publicznej.

Ławka o długości blisko 2 m, szerokości 67 cm i wysokości 2,5 m znalazła swoje miejsce w sąsiedztwie Centrum Energetyki AGH. Jej rama wykonana została ze stali węglowej, wnętrze konstrukcji chroni obudowa z blach stalowych, a siedzisko jest drewniane. Najważniejszymi elementami ławki są dwa panele fotowoltaiczne, każdy o mocy 150 Wp, które służą jako jedyne źródło zasilania.

Pierwszy panel został zamontowany na dachu, a drugi na ścianie bocznej ławki. Przy sprzyjających warunkach pogodowych panele wytwarzają nadwyżkę energii, która jest magazynowana przy pomocy trzech akumulatorów o łącznej pojemności 165 Ah. Dzięki temu urządzenie ma zapewnioną ciągłość działania systemu, gdyż funkcjonuje niezależnie od zewnętrznych źródeł energii. 

REKLAMA

Na dachu ławki zamontowano oświetlenie LED, które włącza się automatycznie w godzinach wieczornych. Dodatkowo na końcu siedziska znajduje się ładowarka indukcyjna, co pozwala na bezkontaktowe naładowanie telefonu. Na bocznej ścianie dostępne są 3 wejścia USB, za pomocą których można zasilić własne urządzenia multimedialne. Zastosowany w konstrukcji regulator ładowania pozwala na automatyczną kontrolę i optymalizację parametrów jej pracy.

Ławka fotowoltaiczna to projekt Koła Naukowego „Nova Energia” działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Studenci samodzielnie zaprojektowali konstrukcję, przeprowadzili obliczenia wytrzymałościowe, a także modelowanie części urządzenia. Byli także odpowiedzialni za złożenie oraz dobór materiałów
i komponentów. Projekt uzyskał w AGH dofinansowanie w ramach konkursu „Grant Rektora”.

REKLAMA

„Nova Energia” zrzesza studentów zainteresowanych energetyką, ekonomią i nowymi technologiami. Poza wciąż udoskonalanym projektem ławki fotowoltaicznej, obecnie studenci budują turbinę wiatrową i pojazd pneumatyczny. 

Fot. AGH

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.