Polski deweloper PV wchodzi na kolejny zagraniczny rynek

Polski deweloper PV wchodzi na kolejny zagraniczny rynek
R.Power

Po zakupie projektu farmy fotowoltaicznej w Portugalii R.Power ogłosił wejście na drugi zagraniczny rynek, na którym polska firma już skompletowała spory portfel projektów.

R.Power podkreśla, że w ciągu ostatnich dwóch lat rozwój fotowoltaiki we Włoszech przyspieszył. W tym czasie do sieci podłączono instalacje o łącznej mocy 1,5 GWp podczas gdy w latach 2017-2018 wzrost wyniósł nieco ponad 0,8 GWp.

Włoski narodowy plan rozwoju energetyki (Piano Nazionale Integrato per l’Energia e il Clima, PNIEC) zakłada zwiększenie mocy w fotowoltaice o ponad 30 GWp do 2030 roku. Włochy zamierzają do tego czasu zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii do 28 proc. w zużyciu energii i do 55 proc. wyłącznie w zużyciu energii elektrycznej.

REKLAMA

R.Power podkreśla, że rozwojowi fotowoltaiki we Włoszech sprzyjają doskonałe warunki klimatyczne. Roczne promieniowanie słoneczne w południowej części kraju wynosi około 2000 kWh/m2. Dla porównania w Polsce jest to o niemal połowę niższa wartość.

We Włoszech polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych w ciągu trzech lat planuje zbudować portfel projektów o mocy ponad 200 MWp. Inwestycje mają być zlokalizowane m.in. na Sycylii, w Basilicacie, Umbrii, Abruzji oraz Lombardii.

Tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy firma zabezpieczyła na Półwyspie Apenińskim portfolio projektów o mocy ponad 160 MWp. Rozpoczęcie budowy pierwszej farmy PV planowane jest na początek 2022 roku.

Jak ocenia Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes R.Power, w ciągu najbliższego roku spodziewany przyrost mocy w fotowoltaice we Włoszech wyniesie od 2 do 3 GWp.


REKLAMA

– Wynik ten ma zostać uzyskany dzięki kontynuacji systemu aukcyjnego oraz dynamicznemu rozwojowi rynku PPA. Warto pamiętać, że Włochy to jeden z pierwszych krajów, które osiągnęły parytet rynku energii słonecznej – mówi współzałożyciel i prezes R.Power.

– Włochy to bardzo ważny kraj w planie naszego międzynarodowego rozwoju. Po czasie wyhamowania, bardzo wyraźnie widać tu chęć zwiększania mocy pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Chcemy z tego skorzystać. W osiągnięciu tego ma pomóc nam strategia oparta na zróżnicowanym portfolio projektów. Obejmą one nie tylko różne lokalizacje geograficzne, ale także wielkość czy rodzaj instalacji, w tym projekty agro-fotowoltaiczne. Te ostatnie, ze względu na duże ograniczenie w rozwoju projektów na terenach rolnych, będą istotnym elementem branży PV w Włoszech – dodaje Przemek Pięta.

W Polsce R.Power jest jednym z największych beneficjentów systemu aukcyjnego. Obecnie firma ma rozwijać portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp.

R.Power jest także aktywny na Półwyspie Iberyjskim. Przed rokiem spółka kupiła za 6 mln euro projekt farmy PV o mocy 8,5 MW, która ma powstać w portugalskim regionie Alentejo.

Energia z farmy fotowoltaicznej w Alentejo ma być sprzedawana na podstawie komercyjnej umowy PPA, a w optymalizacji uzysków energii ma pomóc zastosowanie technologii trackerów i dwustronnych modułów PV.

W sumie w skali roku pierwsza farma fotowoltaiczna R.Power w Portugalii ma wytwarzać około 17 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.