Duże przejęcie na polskim rynku fotowoltaicznym

Duże przejęcie na polskim rynku fotowoltaicznym
Equinor

Wcześniej w tym tygodniu norweski Equinor ogłosił zabezpieczenie wsparcia dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 1,5 GW, które zrealizuje w polskiej części Bałtyku we współpracy z Polenergią. Teraz okazuje się, że ambicje norweskiego koncernu na rynku OZE w Polsce nie ograniczają się tylko do offshore.

Equinor ogłosił sfinalizowanie umowy z funduszem private equity Enterprise Investors dotyczącą zakupu 100 proc. udziałów w polskiej spółce Wento wraz ze spółkami celowymi zajmującymi się rozwojem lądowych odnawialnych źródeł energii. Wartość spółek wynosi 91 mln euro, przed korektami gotówkowymi netto.

– Ta transakcja wzmocni i zdywersyfikuje naszą działalność w Polsce, która staje się kluczowym rynkiem dla Equinor. Daje nam to platformę do wzrostu w sektorze lądowej energetyki odnawialnej na transformującym się rynku, nastawionym na znaczący rozwój odnawialnych źródeł energii – komentuje Pål Eitrheim, wiceprezydent działu New Energy Solutions w Equinor.

REKLAMA

Wento to jeden z aktywniejszych deweloperów na polskim rynku energetyki odnawialnej, działającym na rynku od 2011 roku. Od momentu rozpoczęcia działalności firma kierowana przez Wojciecha Cetnarskiego rozwinęła i sprzedała farmy wiatrowe i słoneczne o mocy odpowiednio 85 MW i 177 MW.


Obecnie portfel Wento obejmuje projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 1,6 gigawatów, będące na różnych etapach rozwoju.

Wento to silny zespół, który z pasją realizuje na polskim rynku wysokiej jakości projekty OZE. Dotychczas udowodnił, że jest w stanie dostarczyć wartość z rozwijanych przez siebie projektów. Cieszymy się, że od tej pory będziemy wspólnie działać w obszarze odnawialnych źródeł energii w Polsce, wykorzystując w pełni potencjał zespołu – podkreśla Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

W obszarze OZE Equinor jest przede wszystkim jednym z liderów globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Norwegowie są też pionierami w rozwoju technologii „floating wind”, mając na koncie m.in. uruchomienie pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, w której turbiny zostały osadzone na platformach nieprzytwierdzonych do morskiego dna.

Norweska grupa dywersyfikuje swoją działalność na rynku odnawialnych źródeł energii, inwestując również w elektrownie fotowoltaiczne.  

Equinor posiada 40 proc. udziałów w aktywach solarnych w Brazylii o mocy 162 MW. Pozostała część należy do operatora Scatec Solar, norweskiego niezależnego producenta energii słonecznej, w którym Equinor ma 13,1 proc. udziałów.

REKLAMA

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: