Agora inwestuje w fotowoltaikę

Agora inwestuje w fotowoltaikę
SolarEdge / Bison Energy

Wydawca „Gazety Wyborczej” chce sukcesywnie zwiększać udział odnawialnych źródeł w zużywanej energii. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest instalacja paneli fotowoltaicznych na działce drukarni Agory.

Agora korzysta z odnawialnych źródeł energii od kwietnia 2020 roku, kiedy to na dachu siedziby przy ul. Czerskiej zainstalowane zostały panele PV. Ilość zielonej energii wyprodukowanej przez spółkę od tego czasu do końca 2021 roku wyniosła 164 MWh (odpowiada to redukcji emisji CO2 o ponad 75 ton). 

Najnowszym projektem OZE spółki jest montaż dwóch instalacji fotowoltaicznych o mocy po 50 kW na działce drukarni Agory. Zainstalowano w sumie 248 modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 484,84 m2. Spodziewany wynik ich rocznej produkcji energii to 100 MWh. Osiągnięcie go oznaczałoby redukcję emisji CO2 do atmosfery o 71 000 kg.

REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku udział energii pozyskiwanej z OZE przez Grupę Agora wyniósł 8,8 proc. (7572,5 MWh z 85 814,4 MWh). Jest to efekt nie tylko zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu warszawskiej siedziby, ale też produkcji zielonej energii przez spółkę AMS, która m.in. posiada słup reklamowy zasilany panelami PV oraz pilotażową instalację fotowoltaiczną na dachu wiaty przystankowej w Krakowie o mocy 1,41 kWp. W sumie AMS posiada 23 mikroinstalacje PV o łącznej mocy prawie 12 kWp. 

REKLAMA

Agora swoje wyniki dotyczące wykorzystania energii odnawialnej opublikowała w raporcie ESG za rok 2021, w którym zdefiniowała podstawowe obszary bezpośredniego wpływu na środowisko naturalne.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.