Kilkadziesiąt tysięcy nowych prosumentów

Kilkadziesiąt tysięcy nowych prosumentów
Soltech Energy

W kwietniu liczba nowych prosumentów wzrosła o 60 tys. To świetny wynik. Nie jest on jednak zasługą wprowadzonego z początkiem kwietnia nowego systemu rozliczeń, który na razie nie zachęca do inwestycji w fotowoltaikę kolejnych prosumentów. Realizacja przyłączeń w kwietniu to przede wszystkim zasługa zgłoszeń otrzymanych przez operatorów sieci w ostatnich dniach marca składanych przez prosumentów, którzy w ten sposób zabezpieczyli sobie jeszcze możliwość rozliczania się z nadwyżek energii w „starym” systemie opustów.

Według danych Polskiego Towarzystwa Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej (PTPiREE) w marcu – a więc w ostatnim miesiącu, w którym prosumenci zgłaszający przyłączenie mikroinstalacji mogli jeszcze zostać objęci rozliczeniami w systemie opustów – liczba prosumentów w naszym kraju przekroczyła już milion. Na koniec marca miała wynieść dokładnie 1 006 775, co dało razem zainstalowaną moc na poziomie 7336 MW.

Marzec okazał się rekordowy pod względem przyłączeń. Według PTPiREE liczba prosumentów zwiększyła się wówczas aż o 74,8 tys.

REKLAMA

Teraz PTPiREE przekazało, jak wzrosła liczba prosumentów w kwietniu, a więc w pierwszym miesiącu, w którym zgłoszenie chęci przyłączenia prosumenckiej mikroinstalacji oznaczało już tylko możliwość rozliczania się w nowym systemie, określanym jako net-billing.

REKLAMA

Z pierwszych danych operatorów sieci dystrybucyjnych wynika, że w porównaniu do rekordowych ostatnich tygodni pierwszego kwartału 2022 roku od początku kwietnia liczba nowych zgłoszeń przyłączenia mikroinstalacji mocno spadła.

Niemniej jednak operatorzy nadal realizowali przyłączenia instalacji zgłoszonych do końca marca. W efekcie – jak wynika z najnowszych danych PTPiREE – w kwietniu liczba nowych prosumentów w naszym kraju wzrosła o 59 627, a na koniec kwietnia całkowity wolumen prosumenckich mikroinstalacji wzrósł do 1 066 402. Tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku liczba prosumentów w Polsce wzrosła o ponad 212 tysięcy.

Moc mikroinstalacji przyłączonych w kwietniu wyniosła 520,7 MW, co daje przeciętną moc pojedynczego systemu wynoszącą 8,73 kW. To wzrost w porównaniu do średniej jednostkowej mocy mikroinstalacji przyłączonych w marcu (8,3 kW) i w całym pierwszym kwartale br. (8,28 kW).

W sumie na koniec kwietnia całkowita moc mikroinstalacji w Polsce wynosiła już 7856,7 MW i wzrosła w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku o 1786,1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.