Fotowoltaika i baterie zasilą kopalnię złota

Fotowoltaika i baterie zasilą kopalnię złota
fot. JUWI

Firma JUWI oddała do użytku hybrydowy projekt solarny na terenie egipskiej kopalni. Jak twierdzi, jest to największa tego typu instalacja na świecie.

JUWI, międzynarodowy deweloper z siedzibą w Niemczech, uruchomił hybrydową instalację solarną w należącej do Centamin kopalni złota Sukari. Położona jest około 400 km na południe od Sharm El-Sheikh (miejsca, gdzie odbywała się konferencja klimatyczna COP27) w Egipcie.

Farma PV w kopalni złota ma moc 36 MW, natomiast bateryjny system magazynowania energii – 7,6 MW. Instalacja solarna ma maksymalizować generację dzięki bifacjalnym modułom fotowoltaicznym i jednoosiowemu systemowi nadążnemu.

REKLAMA

Jak informuje JUWI, opracowana przez firmę technologia JUWI Hybrid IQ umożliwia zintegrowanie systemu solarnego oraz towarzyszącego mu systemu magazynowania energii z siecią off-grid i wspieranie działania istniejącej elektrowni.

 

REKLAMA

Hybrydowy system energetyczny w Sukari ma pozwalać na zmniejszenie zużycia oleju napędowego o 22 mln litrów i obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 60 tys. ton rocznie. Centamin szacuje, że dzięki hybrydowej instalacji zaoszczędzi w skali roku 20 mln dolarów przy obecnych cenach oleju napędowego.

Hybrydowe projekty JUWI

Wywodząca się z Niemiec firma JUWI zainstalowała już kilka hybrydowych systemów dla klientów z branży górniczej na całym świecie.

Pierwszy taki hybrydowy projekt na skalę użytkową wdrożony został w 2016 roku w kopalni DeGrussa Copper w Australii. Następnie w 2019 roku także w Australii zrealizowany został podobny projekt w kopalni Gold Fields Agnew. Później firma uruchomiła kolejne hybrydowe instalacje (niektóre obejmowały także instalacje wiatrowe) w Australii i Afryce w ramach projektów: Esperance, Evander Mines, Jacinth Ambrosia, Jabiru, Weipa i Gruyere.

Jak informuje JUWI, instalacja solarno-akumulatorowa w kopalni złota w Sukari ma być nowym wzorcem dla systemów zasilania kopalni w Afryce i innych regionach świata.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.