Olga Malinkiewicz gościem specjalnym Greentechcamp.pl 2014

Olga Malinkiewicz gościem specjalnym Greentechcamp.pl 2014
Olga Malinkiewicz / Forbes

Autorka jednego z najważniejszych odkryć w badaniach nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice i założycielka firmy Saule Technologies zainauguruje swoim wykładem konferencję Greentechcamp.pl 2014, podczas której zostaną zaprezentowane najciekawsze rozwiązania w polskiej branży zielonej energii. Greentechcamp.pl 2014 odbędzie się we Wrocławiu w dniu 14 listopada br. Organizator – portal Gramwzielone.pl – zaprasza wszystkie osoby zainteresowane innowacjami w polskiej branży zielonej energii. 

Podczas badań prowadzonych na Uniwersytecie w Walencji Olga Malinkiewicz dokonała przełomowego odkrycia w pracach nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, za co otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21 przyznawaną przez Komisję Europejską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotowoltaiki.

Niedawno Pani Olga wróciła do Polski, a swoje badania nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii słonecznej zamierza kontynuować w założonej przez siebie firmie Saule Technologies, korzystając z infrastruktury udostępnionej przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+. 

REKLAMA

Perowskity to obecnie największa nadzieja na tanią fotowoltaikę. Ogniwa perowskitowe posiadają dużą przewagę nad obecnie stosowanymi powszechnie przez branżę PV ogniwami krzemowymi. Proces ich produkcji nie jest energochłonny i może się odbywać w dowolnym miejscu, nie wymaga bowiem specjalnej infrastruktury i warunków – jak w przypadku ogniw krzemowych. 

Co więcej, zaledwie 3 lata prac nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii słonecznej pozwoliło na osiągnięcie sprawności na poziomie niemal 20%, czyli porównywalnej do sprawności ogniw krzemowych, nad którymi pracuje się już od dziesięcioleci. 

Fotowoltaika ma się komponować z budynkami. Folię z ogniwami perowskitowymi wystarczy rozwinąć na ścianie i podłączyć kable. Ponieważ ogniwa perowskitowe mogą być tak cienkie, kąt padania promieni słonecznych przestaje odgrywać tak istotną rolę jak w przypadku ogniw nieorganicznych. Jeśli to jest 300 nm, niezależnie od kąta przechodzi przez nie w zasadzie taka sama ilość światła. Ogniwa perowskitowe można też oczywiście montować na dachach. Tutaj zaletą – w porównaniu do ciężkich ogniw krzemowych – jest ich lekkość, dzięki czemu można nimi pokryć dużo większe powierzchnie. Ogniwo perowskitowe to w zasadzie waga folii, na którą ją nałożymy. Dodatkowo ogniwa perowskitowe dają większe możliwości zastosowania fotowoltaiki w architekturze niż ogniwa krystaliczne. Mogą mieć bowiem różne kolory i mogą być przeźroczyste. Cel to fotowoltaika totalnie zintegrowana z budynkami. Praktycznie niewidoczna – Olga Malinkiewicz zapewniła w wywiadzie dla Gramwzielone.pl. 

O możliwościach wykorzystania perowskitów w fotowltaice oraz o swoich planach biznesowych realizowanych w ramach firmy Saule Technologies Olga Malinkiewicz opowie podczas Greentechcamp.pl 2014. 

REKLAMA

Zachęcamy do wysłuchania wykładu Olgi Malinkiewicz inaugurującego Greentechcamp.pl 2014, a także do wysłuchania autorów najciekawszych pomysłów w polskiej branży zielonej energii, których do udziału w Greentechcamp.pl 2014 zaprosił portal Gramwzielone.pl. 

O Greentechcamp.pl 2014

Do zaprezentowania swoich pomysłów podczas Greentechcamp.pl 2014 portal Gramwzielone.pl zaprosi polskie firmy pracujące nad najciekawszymi produktami i usługami, które mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej branży energetyki odnawialnej. Zgłoszenia pomysłów będą weryfikowane przez Gramwzielone.pl, a do ich przedstawienia zostaną zaproszeni autorzy najciekawszych rozwiązań, z których uczestnicy konferencji Greentechcamp.pl 2014 wybiorą w głosowaniu najciekawszy pomysł w polskiej branży czystych technologii – GREENTECAMP.PL 2014 WINNER.

Na zakończenie Greentechcamp.pl 2014, po wysłuchaniu wszystkich prelekcji, zostanie wybrany, w drodze głosowania przeprowadzonego wśród uczestników konferencji, najciekawszy z zaprezentowanych pomysłów. Jego autorzy otrzymają tytuł GREENTECAMP.PL 2014 WINNER – najciekawszego pomysłu w polskiej branży zielonej energii. Głosowanie będzie tajne, a każdy z uczestników otrzyma 1 głos.

Więcej informacji o Greentechcamp.pl 2014 na stronie www.greentechcamp.pl 
 

Kontakt z organizatorem:  e-mail: biuro@gramwzielone.pl / tel. + 48 71 750 37 33

Partnerzy Greentechcamp.pl