Pierwsza farma PV w USA będzie sprzedawać energię na rynku spot

Pierwsza farma PV w USA będzie sprzedawać energię na rynku spot
First Solar press

W stanie Teksas powstaje pierwsza w USA farma fotowoltaiczna, której właściciel nie będzie sprzedawał energii na podstawie długoterminowej umowy PPA. 

PPA (Power Purchase Agreements), czyli długoterminowe umowy na sprzedaż energii produkowanej z instalacji OZE, to w USA powszechnie przyjęty sposób sprzedaży energii, dzięki któremu inwestorzy otrzymują gwarancję zbytu energii w przyjętym okresie, po przyjętej w umowie cenie. Tego rodzaju gwarancji na sprzedaż energii wymagają banki, aby zyskać gwarancję określonych przychodów i rentowności finansowanego projektu.

Tymczasem amerykański deweloper i producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych First Solar realizuje w Teksasie pierwszy projekt w amerykańskiej branży PV, który nie będzie posiadał umowy PPA i którego model biznesowy zakłada sprzedaż energii na lokalnym, spotowym rynku energii (ERCOT). 

REKLAMA
REKLAMA

First Solar informuje ponadto, że jest otwarty na zawieranie kontraktów na sprzedaż energii stanowiących rodzaj hedgingu zabezpieczającego odbiorcę przed wzrostami cen energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. 

Moc farmy fotowoltaicznej Barilla Solar Project wyniesie w pierwszej fazie 18 MW, a docelowo 30 MW. 

gramwzielone.pl