E.ON sfinansował fotowoltaikę dla bloków w Warszawie

E.ON sfinansował fotowoltaikę dla bloków w Warszawie
E.ON Polska

Grupa energetyczna E.ON rozstrzygnęła konkurs „ZmieniaMY nasze osiedla”, który był przeznaczony dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Zwycięzcy otrzymali instalacje fotowoltaiczne warte po około 70–80 tys. zł.

Ułatwienie możliwości korzystania z fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych to kolejny krok w rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Od 1 lutego 2023 roku dostępna jest nowa forma rozliczeń dla budynków wielolokalowych – prosument lokatorski. Zainteresowanie takimi inwestycjami jest duże, co potwierdza duża liczba zgłoszeń w zorganizowanym przez E.ON Polska konkursie „ZmieniaMY nasze osiedla”.

Nowy system rozliczeń – prosument lokatorski – ma zachęcić do szerszego wykorzystywania fotowoltaiki wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W tej grupie produkcja energii elektrycznej z własnego, przyjaznego środowisku źródła jest wciąż rzadko stosowana, choć fotowoltaika w Polsce bije rekordy popularności. Rozliczenie w formie prosumenta lokatorskiego może pomóc pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną części wspólnych budynków.

REKLAMA

Dofinansowanie dla budynków wielorodzinnych

Równolegle ruszył nabór wniosków na dopłaty do tego typu instalacji, które przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach tzw. grantu OZE. Właściciele i zarządcy nieruchomości wielolokalowych mogą dostać 50 proc. dofinansowania na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji fotowoltaicznej.

Jak komentuje Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w E.ON Polska, decyzja o inwestycji w odnawialne źródło energii to dobry przykład nowoczesnego zarządzania wspólnotą oraz sposób na budowanie samowystarczalności energetycznej.

Mamy nadzieję, że konkurs „ZmieniaMY nasze osiedla” zainspiruje kolejne wspólnoty mieszkaniowe do działań na rzecz środowiska, wykorzystania zielonej energii i zachęci do skorzystania z nowej formy rozliczeń oraz grantu na OZE – dodaje.

REKLAMA

Idea i laureaci konkursu

E.ON Polska wspiera lokalne inicjatywy i promuje proekologiczne postawy wśród mieszkańców Warszawy. W listopadzie 2021 roku firma zaprosiła warszawskie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe do udziału w konkursie, w ramach którego doceniono najciekawsze inicjowane przez nie działania proekologiczne. Istotne było poznanie szczegółów przeprowadzonych ekoinicjatyw, powodów, dla których zostały one zrealizowane, a także ich realnego wpływu na życie mieszkańców danego osiedla.

Właśnie zakończyły się formalności związane z odbiorem ostatniej z trzech wykonanych instalacji i tym samym projekt dobiegł końca. Zwycięskie wspólnoty mieszkaniowe mogą już korzystać z zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. Są to:

  • Wspólnota Mieszkaniowa Ostoja Wilanów,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Mokotów Park,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Jagiellońska 56.

Instalacje fotowoltaiczne zainstalowane w ramach projektu ZmieniaMY nasze osiedla” mają jednostkową moc po około 20 kWp. Wartość każdej instalacji waha się między 70 a 80 tys. zł. Te koszty w całości pokryła E.ON Polska.

Decyzja o przeznaczeniu wytworzonej przez instalacje energii elektrycznej należy bezpośrednio do każdej ze zwycięskich wspólnot.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.