Chiński moduł fotowoltaiczny z nagrodą Intersolar Award 2023

Chiński moduł fotowoltaiczny z nagrodą Intersolar Award 2023
źródło: https://www.thesmartere-award.com/

Pod koniec maja informowaliśmy o tym, że producent paneli fotowoltaicznych Aiko Solar opracował moduł o rekordowej sprawności 24,27 proc. Teraz inny panel chińskiego producenta został doceniony przez branżę i nagrodzony podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Intersolar.

Największy targi fotowoltaiczne – Intersolar – odbywały się od 14 do 16 czerwca w Monachium. Jak co roku przyciągnęły firmy technologiczne z całego świata i tłumy osób zainteresowanych najnowocześniejszymi rozwiązaniami.

W ramach konkursów rozdano nagrody Intersolar Award 2023. Są one przyznawane firmom, które zaprezentowały najciekawsze i najbardziej wydajne urządzenia. Wśród nagrodzonych producentów znalazł się chiński Aiko Solar, który otrzymał nagrodę za w pełni czarny moduł fotowoltaiczny (full-black) AIKO-A-MAH72Mb z serii N-Type ABC Black Hole.

REKLAMA

Mocny full-black

Panel fotowoltaiczny ma 610 W mocy oraz sprawność 23,6 proc. Został wykonany z wykorzystaniem 144 ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm. Wysoką sprawność Aiko osiągnęło dzięki technologii ABC (All Back Contact), która m.in. zwiększa powierzchnię właściwą absorpcji promieniowania słonecznego.

Moduł ]jest objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wciąż wynosić przynajmniej 88,85 proc. wartości początkowej.

Jury konkursu rzyznało Aiko Solar nagrodę Intersolar Award 2023, doceniając – obok bardzo dobrych parametrów technicznych – prostą estetykę modułu i osiągnięcie głębokiej czerni, która jest wartością dodaną szczególnie w przypadku instalacji realizowanych na dachach domów.

Jeszcze wyżej

Co ciekawe, na oficjalnej stronie Aiko Solar znajduje się karta katalogowa serii AIKO-A-MAH72Mb z serii N-type ABC Black Hole Series, z której najmocniejszy moduł osiąga moc aż 615 W i sprawność na poziomie 23,8 proc.

REKLAMA

Panel ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 28,2 kg. Tak samo jak nagrodzony na tegorocznych targach Intersolar – został zbudowany na bazie 144 ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm.

Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,79 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 13,97 A, a współczynnik temperaturowy mocy – który określa spadek wydajności modułu, kiedy temperatura jego pracy przekroczy 25 st. Celsjusza – wynosi -0,29 proc./st. C.

AIKO-A-MAH72Mb o mocy 615 W jest objęty 15 letnią-gwarancją produktową i 30-letnią gwarancją na wydajność, która po tym okresie ma wciąż wynosić co najmniej 88,85 proc. wartości początkowej.

Niedawno pojawiła się także informacja, że Aiko Solar wyprodukował moduł o sprawność 24,27 proc., czyli znacznie przewyższającej najwyższe sprawności modułów dostępnych na rynku. Wynik został potwierdzony przez niezależny instytut TÜV SÜD. Więcej na ten temat w artykule: Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.