REKLAMA
 
REKLAMA

Ćwierć miliarda kredytu na zakup farm fotowoltaicznych w Polsce

Ćwierć miliarda kredytu na zakup farm fotowoltaicznych w Polsce
fot. Derek Sutton/Unsplash

Banki BNP Paribas i PKO BP udzieliły funduszowi inwestycyjnemu kredytu o łącznej wartości 257 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup farm fotowoltaicznych w całej Polsce.

Modus Poland Solar Fund I (MPSF) to fundusz inwestycyjny zarządzany przez litewski Modus Asset Management. Kontrolowane przez niego spółki pozyskały 257 mln zł (58 mln euro) finansowania dłużnego, którego udzieliły BNP Paribas Bank Polska i PKO Bank Polski.

Jak informuje Modus Asset Management, kredyt inwestycyjny przeznaczony zostanie na zakup portfela projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 93 MW. Przychody ze sprzedaży energii mają zostać zabezpieczone przez połączenie umów PPA i kontraktów różnicowych (CfD). Kredytodawcy oprócz kredytu inwestycyjnego mają też zapewnić gwarancję bankową dla umów PPA.

REKLAMA

Jesteśmy aktywni na polskim rynku energetyki odnawialnej od 2018 roku, a uzyskanie tak dużego finansowania dłużnego dowodzi, że jesteśmy na dobrej drodze do realnego wsparcia rozwoju zielonej energii nad Wisłą. Polska jest jednym z naszych głównych rynków, na którym szukamy kolejnych możliwości akwizycji w obszarze fotowoltaiki i lądowej energetyki wiatrowej – powiedział Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.

Modus Poland Solar Fund I dysponuje obecnie portfelem ponad 113 MW farm fotowoltaicznych w Polsce. Wytwarzana przez nie energia elektryczna jest sprzedawana w ramach umów PPA i kontraktów w systemie aukcyjnym.

Niedawno spółki zarządzane przez Modus Asset Management podpisały 10-letni kontrakt PPA z siecią Żabka. Umowa zakłada dostarczanie około 50 GWh zielonej energii w skali roku.

REKLAMA

Finansowanie zielonych inwestycji

Przy okazji finansowania udzielonego Modus Asset Management przedstawiciel PKO BP zaznacza, że bank jest liderem finansowania zielonej transformacji w Polsce.

Jedną z inwestycji, na którą bank udzielił kredytu, jest farma fotowoltaiczna, która znajdzie się w gronie największych tego typu inwestycji w Polsce. Hiszpańska grupa Q-Energy buduje w Dobrzejowie, w gminie Miłkowice (Dolny Śląsk), ogromną farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 113 MWp. We wrześniu ubiegłego roku Amazon podpisał umowę na zakup energii z tej farmy PV. To jedna z większych w naszym kraju umów PPA na zakup energii słonecznej.

PKO Bank Polski w marcu br. informował też o podpisaniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienia dotyczącego finansowania projektów ekologicznych. W ramach współpracy bank miał wypracować propozycje finansowego wsparcia przedsięwzięć dotowanych przez NFOŚiGW. Miały one objąć projekty związane z termomodernizacją i wsparciem osób fizycznych w wychodzeniu z ubóstwa energetycznego.

Także przedstawiciel BNP Paribas podkreśla, że finansowanie zielonych inwestycji jest jednym z kluczowych celów biznesowych banku. Bank zobowiązał się w ramach strategii GObeyond na lata 2022–2025 do coraz szerszego wspierania klientów w procesie transformacji energetycznej.

W kwietniu br. BNP Paribas poszerzył współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) w zakresie finansowania inwestycji zmierzających do poprawy efektywności energetycznej w Polsce. W kontrakcie jest mowa o kwocie do 100 mln euro na kredyty m.in. dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i stowarzyszeń.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Posadźcie drzewa a nie psujecie klimat

Kolejny wał…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA