EBI przyznał kolejne środki na OZE i efektywność energetyczną

EBI przyznał kolejne środki na OZE i efektywność energetyczną
Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i bank BNP Paribas poszerzają współpracę w zakresie finansowania inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej w Polsce.

Umowa pomiędzy EBI i BNP Paribas opiewa na kwotę do 100 mln euro i podpisana została w celu wsparcia projektów w dziedzinie efektywności energetycznej w Polsce. Kredyty będą dostępne dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, stowarzyszeń, właścicieli domów i innych uprawnionych stron realizujących projekty w dziedzinie efektywności energetycznej.

Lepsze warunki finansowania dla inwestorów

Jednocześnie, mając na celu dalsze promowanie i wspieranie efektywności energetycznej w Polsce, EBI i BNP Paribas podpisały umowę gwarancyjną dla portfela o wartości 115 mln euro w ramach instrumentu PF4EE – wspólnej inicjatywy Komisji Europejskiej i EBI wspierającej transformację w kierunku efektywności energetycznej w Europie.

REKLAMA

W ramach instrumentu PF4EE banki komercyjne uzyskują ochronę przed ryzykiem kredytowym, wsparcie eksperckie w ocenie i realizacji inwestycji w dziedzinie efektywności energetycznej oraz dostęp do specjalnej linii finansowej z EBI. To ma się przekładać na możliwość zaoferowania inwestorom lepszych warunków finansowania.

Prawie 70 GWh czystej energii

To jest już druga umowa banku BNP Paribas w ramach inicjatywy PF4EE. Pierwsza z nich została w pełni zrealizowana i zapewniła wsparcie ponad 24 tys. beneficjentów końcowych na łączną kwotę inwestycji wynoszącą 180 mln euro (860 mln zł). Jak szacuje bank, sfinansowane inwestycje zapewniają generację około 117,6 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i zaoszczędzenie 33,3 GWh energii rocznie, co z kolei przekłada się na roczną redukcję emisji CO2 o 96 tys. ton.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o drugą umowę, to od momentu jej uruchomienia w sierpniu 2022 roku BNP Paribas zapewnił wsparcie kolejnym 5,5 tys. beneficjentów końcowych na łączną kwotę inwestycji wynoszącą 53,5 mln euro (251 mln zł). Pozwala to wytwarzać 35,5 GWh energii odnawialnej i oszczędzać 8,5 GWh energii rocznie, co przekłada się na roczną redukcję emisji CO2 o 28 tys. ton.

Łącznie w ramach obu umów do końca 2022 roku BNP Paribas wspólnie z EBI zapewnił wsparcie ponad 30 tys. beneficjentów końcowych na łączną kwotę inwestycji wynoszącą 236 mln euro (1,1 mld zł).

Europejski Bank Inwestycyjny w ubiegłym roku przyznał podmiotom z Polski kredyty na wsparcie zielonej transformacji polskiej gospodarki o wartości stanowiącej około 49 proc. łącznej kwoty kredytów przyznanych dla naszego kraju, których wartość sięgnęła 5,45 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.