REKLAMA
 
REKLAMA

Polski deweloper zbuduje dwie duże farmy PV

Polski deweloper zbuduje dwie duże farmy PV
Fot. Pad Res

PAD RES, spółka joint venture pomiędzy Griffin Capital Partners i Kajima Europe, zbuduje dwie farmy fotowoltaiczne w północnej Polsce.

Inwestycje powstaną w województwie pomorskim, w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich. Projekty o łącznej mocy 117 MW powstaną na powierzchni około 140 ha i mają wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 65 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

Generalnym wykonawcą obu inwestycji jest firma Electrum, z którą PAD RES współpracował już wcześniej przy budowie farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce.

REKLAMA

– Jest to już nasze drugie wspólne przedsięwzięcie, jako że Electrum jest również generalnym wykonawcą powstającej właśnie farmy fotowoltaicznej o mocy 35 MW. Nasza strategia koncentruje się na dalszym rozwoju portfolio OZE, na które składają się projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Jeszcze w tym roku planujmy rozpoczęcie budowy nowych inwestycji o mocy 140 MW – mówi Wojciech Jasiński, dyrektor działu Construction w PAD RES.

REKLAMA

We wrześniu 2021 roku Kajima Europe i Griffin nabyły większościowe udziały w PAD RES. Od tego czasu Pad Res pracuje nad projektami o mocy przekraczającej 500 MW, z których wszystkie posiadają rozpatrzone pozytywnie wnioski o warunkach przyłączenia do sieci przesyłowej. Wraz z kolejnymi projektami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 140 MW, których budowa rozpocznie się w tym roku, PAD RES realizuje strategię koncentrującą się na rozszerzaniu portfolio projektów OZE.

Obecnie jesteśmy na etapie końcowym budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 35 MW w Kleczewie, a teraz z dumą ogłaszamy kolejne wspólne projekty o mocy ponad 3-krotnie większej. Inwestycje na Pomorzu mają szczególne znaczenie dla naszego biznesu i jestem przekonany, że w przyszłości pojawią się możliwości dalszej współpracy między naszymi firmami – dodaje Jacek Popławski, dyrektor ds. strategii i rozwoju Electrum Holding.

Inwestycje w fotowoltaikę

Niedawno PAD RES ogłosił, że zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Inwestycje zaplanowano w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Moc zainstalowana farm PV ma wynosić od 1 MW do 10 MW – łącznie 45,5 MW. Uruchomienie części inwestycji zaplanowano na ostatni kwartał 2023 roku, pozostałe będą sukcesywnie oddawane w pierwszym kwartale 2024 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA