Polenergia Fotowoltaika wchodzi na zagraniczny rynek

Polenergia Fotowoltaika wchodzi na zagraniczny rynek
Polenergia Fotowoltaika

Polenergia Fotowoltaika rozpoczyna działalność na pierwszym zagranicznym rynku. Idzie w ślady innej czołowej firmy z polskiego rynku prosumenckiego Columbus Energy.

Polenergia Fotowoltaika to jeden z liderów w sprzedaży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Oprócz fotowoltaiki dostarcza klientom na naszym rynku także rozwiązania z zakresu pomp ciepła czy magazynów energii.

Teraz firma rozpoczyna działalność w Republice Czeskiej. Powołana w Pradze spółka Polenergia Solární będzie projektować i dostarczać systemy fotowoltaiczne dla naszych południowych sąsiadów.

REKLAMA

Polenergia Solární ma oferować obsługę czeskich klientów, w ramach której zapewni dobór mocy instalacji, indywidualny projekt, montaż oraz monitoring i wsparcie posprzedażowe. Instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii będą oferowane z 25-letnią gwarancją uzysku i 24-godzinnym monitoringiem przez 7 dni w tygodniu.

Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergii Fotowoltaiki, w komunikacie na temat ekspansji na rynku w Czechach, podkreśla, że z początkiem września ruszył tam nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii.

– Liczymy, że dopłaty to kolejny argument, dzięki któremu uda nam się przekonać Czechów i Czeszki do naszej oferty. Tym bardziej że od lat działamy na rynku bardzo szybko. Dzięki współpracy z wiodącymi producentami komponentów PV jesteśmy w stanie zaoferować montaż systemu nawet w 30 dni od podpisania umowy – mówi Kamil Sankowski.

– Wejście z ofertą na rynek czeski to kolejny, bardzo ważny krok w rozwoju naszej spółki. Chcemy wykorzystać bogate doświadczenie i szerokie know-how, które przez ostatnie lata zdobyliśmy, działając w Polsce. To dzięki nim bardzo szybko staliśmy się największym w kraju instalatorem systemów fotowoltaicznych do 50 kW. Wierzymy, że ten sukces uda się nam powtórzyć również u naszych południowych sąsiadów – dodaje Kamil Sankowski.

REKLAMA

Numer jeden w rankingu IEO

Według rankingu Instytutu Energetyki Odnawialnej w 2022 r. Polenergia Fotowoltaika zajęła pierwsze miejsce na krajowym rynku PV pod względem dostarczonych mocy w instalacjach fotowoltaicznych w prosumeckim segmencie do 50 kW.

W ubiegłym roku Polenergia Fotowoltaika wykonała 8933 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 62,1 MW, a także zainstalowała 689 pomp ciepła. Natomiast w pierwszym kwartale 2023 r. spółka zamontowała 14,9 MW paneli fotowoltaicznych i 81 pomp ciepła.

Pierwszy był Columbus

Pod koniec ubiegłego roku ekspansję na rynku prosumenckim w Czechach rozpoczęła inna czołowa firma z polskiego rynku fotowoltaicznego Columbus Energy. Wyznaczyła ona w tym kraju na początek cel około 5001000 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie.

Początkowo Columbus zaoferował na czeskim rynku fotowoltaikę w zestawie z inwerterem hybrydowym i magazynem energii. W kolejnych krokach spółka Columbus Energy a.s. miała oferować także pompy ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych.

– Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji. Niektóre z nich wręcz wstrzymały przyjmowanie nowych klientów do końca 2023 r. – zapewniał pod koniec zeszłego roku Petr Vaverka, członek zarządu czeskiej spółki Columbus Energy a.s.

W pierwszym kwartale tego roku Columbus wygenerował w Czechach blisko 23 mln zł przychodów, a był to zaledwie drugi kwartał sprzedaży prowadzonej na tym rynku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.