REKLAMA
 
REKLAMA

Ta szklarnia fotowoltaiczna dostosuje światło do potrzeb roślin

Ta szklarnia fotowoltaiczna dostosuje światło do potrzeb roślin
fot. EWB

Technologia szwajcarskiej firmy Insolight ma umożliwiać stałe dostosowywanie przepuszczalności światła słonecznego przez panele fotowoltaiczne do zapotrzebowania roślin w danym momencie. Zdecydowali się na nią inwestorzy projektu Agri-PV Lubera.

W miasteczku Buchs we wschodniej Szwajcarii powstaje instalacja agrofotowoltaiczna, która ma zapewnić jednoczesną uprawę roślin pod panelami i produkcję energii z PV. Unikatowość projektu polega na tym, że panele nie są montowane na trackerach nad roślinami – jak w standardowych instalacjach agroPV – ale zintegrowane z konstrukcją szklarni.

Kilometr fotowoltaicznej szklarni

Szklarnia fotowoltaiczna zajmie powierzchnię 10,7 tys. metrów kwadratowych. Buduje ją zakład energetyczny i wodociągowy miasta Buchs (EWB, Electrical and Waterworks of the City of Buchs) w kantonie St. Gallen. Współpracuje przy tym ze szwajcarską firmą ogrodniczą Lubera.

REKLAMA

Inwestor podaje, że instalacja fotowoltaiczna produkować będzie 750 MWh energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu 165 gospodarstw domowych.

Projekt fotowoltaiczny stanowi ważny kamień milowy dla EWB na drodze do przyjaznych dla środowiska dostaw energii dla ludności – powiedziała Sandro Spescha, dyrektor ds. energii w EWB.

Budowa fotowoltaicznej szklarni zaczęła się latem, a zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2023 r.

REKLAMA

Przepuszczalność światła dostosowana do potrzeb

W projekcie w Buchs wykorzystywane są dwuwarstwowe, półprzezroczyste moduły fotowoltaiczne. Wdrażaną technologię opracowała szwajcarska firma Insolight. Konstrukcja ma umożliwiać stałe dostosowywanie przepuszczalności światła w zależności od zapotrzebowania roślin w danym momencie. W znalezieniu optymalnego ustawienia pomagać mają specjalne czujniki. Umożliwia to ciągłe monitorowanie warunków upraw i optymalizację ich wzrostu w zależności od zmian sezonowych i klimatycznych.

 

Szklarnia fotowoltaiczna
Budowa szklarni fotowoltaicznej w Buchs. Źródło: EWB

Produkcja roślinna w szklarni Lubera jest podwójnie zrównoważona: rośliny naturalnie przekształcają światło słoneczne w energię i życie, a po drodze wiążą CO2, a ta sama szklarnia dostarcza nam, ludziom, energię elektryczną – wyjaśnia Markus Kobelt, dyrektor zarządzający Lubera AG.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe, kiedy tego typu szklarnie będą powstawać w Polsce?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA