REKLAMA
 
REKLAMA

Właściciel Zary inwestuje w zieloną energię

Właściciel Zary inwestuje w zieloną energię
Fot. Pixabay - 15687361

Hiszpański koncern paliwowy Repsol sprzedał 49 proc. udziałów w swojej spółce zajmującej się produkcją energii ze źródeł odnawianych. Nabywcą jest Pontegadea należąca do hiszpańskiego miliardera i założyciela Zary. 

Pontegadea, firma, której właścicielem jest Amancio Ortega, zapłaciła 363 mln euro za nabycie mniejszościowego pakietu udziałów w portfelu OZE firmy Repsol. Obejmuje on 12 farm wiatrowych i dwie elektrownie fotowoltaiczne. Moc zainstalowana rozkłada się na 398 MW energii wiatrowej i 220 MW energii słonecznej. Łącznie energia wytwarzana przez te aktywa pozwoli uniknąć emisji do atmosfery ponad 714 tys. ton CO2 rocznie.

Część aktywów wchodzących w skład pakietu ma potencjał hybrydyzacji z innymi technologiami, co potencjalnie zwiększa moce wytwórcze o 279,2 MW. Repsol wycenia cały portfel (wraz z potencjałem hybrydyzacyjnym) na 740 mln euro. Według szacunków inwestycje będą generować energię elektryczną odpowiadającą średniemu rocznemu zużyciu ponad 400 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycje w OZE

Transakcja ta stanowi trzecią inwestycję Pontegadei w odnawialne źródła energii Repsol w Hiszpanii. Dwa lata temu Amancio Ortega, założyciel imperium mody Zara, nabył 49 proc. udziałów w farmie wiatrowej Delta firmy Repsol (335 MW). Za tę elektrownię zlokalizowaną w prowincji Saragossa zapłacił 245 mln euro.

REKLAMA

Następnie w lipcu 2022 r. Pontegadea rozszerzyła swój portfel OZE, inwestując 27 mln euro w 49 proc. udziałów w kompleksie farm fotowoltaicznych Kappa. Najnowsza transakcja rozszerza należące do Pontegadei aktywa OZE do ponad 1 GW.

Transakcja z właścicielem Zary wpisuje się w strategię Repsolu. Zakłada ona finansowanie przejścia z ropy i gazu na odnawialne źródła energii poprzez sprzedaż mniejszościowych udziałów w projektach związanych z OZE. Spółka dysponuje globalnym portfelem energii odnawialnej o mocy 2,3 GW w eksploatacji, 3 GW w budowie oraz portfelem projektów na różnych etapach rozwoju w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Chile i Włoszech. Celem jest osiągnięcie 6 GW zainstalowanej mocy OZE do 2025 r. i 20 GW do 2030 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA