W zachodniopomorskim powstaje instalacja agrofotowoltaiczna

W zachodniopomorskim powstaje instalacja agrofotowoltaiczna
Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie we współpracy z firmą Energia Pomorze opracowuje farmę agrofotowoltaiczną. Instalacja, która wytworzy energię elektryczną, posłuży także do uprawy roślin bez potrzeby dodatkowego nawadniania plantacji.

AgrofarmaPV powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego i docelowo zajmie powierzchnię 10 ha. Teraz opracowywane jest studium wykonalności, co zajmie około 9 miesięcy. W kolejnym etapie powstanie pierwsza część instalacji obejmująca 2 ha i rozpoczną się 2-letnie badania powstałej instalacji. Następny etap to rozbudowa instalacji o kolejnych 8 ha.

Ten projekt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) będzie kosztował 100 mln zł.

REKLAMA

Instalacja nawodni uprawy

Na instalację  fotowoltaiczną złoży się ponad 1000 elementów przypominających kształtem niewielkie domki, pod którymi będą uprawiane rośliny. Urządzenia te wytworzą czystą energię, którą będzie można wykorzystać do napędu elektrycznych maszyn pracujących w gospodarstwie lub oddać do sieci. Instalacja pozwoli dodatkowo na zbiór i magazynowanie deszczówki do nawadniania upraw. To pozwoli utrzymać glebę w dobrym stanie i przyczyni się zniwelowaniu skutków suszy odczuwalnej w ostatnich latach w rolnictwie.

Opracowaną technologię będzie wdrażać Energia Pomorze. Oferta przygotowana przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będzie skierowana do nowoczesnych gospodarstw rolnych, w których produkcja i wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł energii równoważy się z hodowlą roślin.

Kierownikiem naukowym projektu ze strony uczelni jest dr hab. inż. Adam Koniuszy, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W skład zespołu badawczego wchodzą także uczelniani specjaliści ds. nawadniania, agrotechniki oraz energii.

Rozwój projektów agroPV

W Europie połączenie fotowoltaiki z uprawą roślin cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Nowatorska elektrownia agroPV, która wytwarza prąd, wspiera uprawy i oszczędza wodę, powstała niedawno na północy Francji. Na zadaszonych fotowoltaiką obszarach rolnych trwają teraz badania agronomiczne. Obserwacji poddano uprawy na 3 ha pod panelami PV oraz na 2 ha bez zadaszenia.

REKLAMA

Budowę dużej farmy agrofotowoltaicznej w Holandii rozpoczął także BayWa r.e. Największy europejski projekt agroPV łączący fotowoltaikę z uprawą owoców powstaje dzięki inicjatywie holenderskiego rolnika. Farma agrofotowoltaiczna, którą BayWa r.e. buduje w Meierijstad, w prowincji Brabancja Północna, osiągnie moc zainstalowaną 8,7 MWp.

Trwa również budowa ogromnego obiektu agrofotowoltaicznego we włoskim regionie Lacjum. Deweloper projektu, Enel Green Power, podał, że będzie to nie tylko największa elektrownia agroPV, ale też największa farma fotowoltaiczna we Włoszech. Jej moc zainstalowana osiągnąć ma 170 MW. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Powstaje największa farma solarna we Włoszech. W technologii agroPV.

Niedawno niemiecki koncern energetyczny RWE zakończył budowę demonstracyjnej farmy agrofotowoltaicznej na zrekultywowanym terenie kopalni odkrywkowej w zachodnich Niemczech. RWE przetestuje teraz różne koncepcje agrofotowoltaiki umiejscowionej na powierzchni 7 ha. W ramach projektu koncern zamierza obserwować interakcję między wzrostem roślin a wytwarzaniem energii fotowoltaicznej w różnych sezonowych warunkach pogodowych na przestrzeni lat.

O tym, dlaczego w Polsce nie powstają projekty agroPV, pisaliśmy szerzej w artykule: Dlaczego w Polsce nie ma agrofotowoltaiki?.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.