Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023. Zmiana lidera

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023. Zmiana lidera
Jinko

Mimo dużej nadpodaży paneli fotowoltaicznych, która pojawiła się w ubiegłym roku na globalny rynku PV, ich sprzedaż nie zwolniła i pobiła kolejny rekord. W 2023 r. nastąpiła zmiana lidera wśród największych producentów paneli PV.

Rok 2023 przyniósł kolejny rekord pod względem globalnego wzrostu zainstalowanych mocy w fotowoltaice. Według ostatnich danych Międzynarodowej Agencji Energetyki (MAE) w 2023 r. na świecie powstały odnawialne źródła energii o mocy 510 GW. To wzrost o 50 proc. względem wzrostu mocy OZE zanotowanego rok wcześniej. Aż za 3/4 nowych mocy w energetyce odnawialnej odpowiadały inwestycje w fotowoltaice.

Było to możliwe dzięki znakomitemu wynikowi osiągniętemu przez chiński sektor fotowoltaiczny. W 2023 r. w Chinach powstały systemy fotowoltaiczne o mocy aż 216,88 GW – wobec niecałych 88 GW zainstalowanych rok wcześniej.

REKLAMA

Zmiany w rankingu producentów PV

Najnowszy ranking czołowych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży w 2023 r. przygotowała firma InfoLink Consulting, rozszerzając listę do 13 firm z uwagi na podobne wolumeny sprzedaży odnotowane przez firmy z końca pierwszej dziesiątki. W tym gronie w stosunku do rankingu za 2022 r. zaszły spore zmiany – kilka firm wypadło z listy, a w ich miejsce pojawiły się nowe marki.

Także w czołówce rankingu zanotowano zmiany, ale wyłącznie w obrębie czwórki firm, które od kilku lat zajmują najwyższe pozycje w zestawieniach przygotowywanych przez analityków InfoLink. Wymieniają się jedynie miejscami na pozycjach 1-4.

InfoLink podkreśla przy tym rosnącą przewagę pierwszej czwórki nad kolejnymi firmami w rankingu. W 2022 r. różnica w wolumenie sprzedaży paneli fotowoltaicznych między czwartą i piątą firmą z rankingu wynosiła 20 GW, a w rankingu za 2023 r. wzrosła do 30 GW. Ponadto pierwsza czwórka zwiększyła swój udział w całkowitej sprzedaży wypracowanej przez 10 największych producentów do około 60 proc.

W 2022 r. największym producentem paneli fotowoltaicznych pod względem zrealizowanej sprzedaży był Longi (sprzedał moduły o mocy około 45 GW). Kolejne miejsca przypadły firmom: Jinko, Trina, JA Solar, Canadian Solar, Risen, Astroenergy i First Solar. Pierwszą dziesiątkę zamknęły sklasyfikowane ex aequo Tongwei i Hanwha QCells.

Jedynymi firmami mającymi siedzibę poza Chinami w tym rankingu były First Solar (USA) i Hanwha QCells, przy czym ta druga firma miała część produkcji także w Państwie Środka.

Lider stawia na technologię N-type

W najnowszym rankingu za 2023 r. na pozycję lidera wskoczył Jinko dzięki zwiększeniu sprzedaży w 2023 r. o 74 proc. (szacunki InfoLink). W ostatnim raporcie finansowym chiński producent prognozował wypracowanie sprzedaży modułów fotowoltaicznych w 2023 r. na poziomie 70-75 GW, w tym sprzedaż w ostatnim kwartale zeszłego roku miała wynieść 23 GW (Jinko nie podał jeszcze ostatecznych wyników sprzedaży za zeszły rok).

Na koniec 2023 r. zdolności produkcyjne Jinko w zakresie wytwarzania płytek krzemowych, ogniw i paneli fotowoltaicznych miały wzrosnąć kolejno do: 85 GW, 90 GW oraz 110 GW.

W ubiegłym roku Jinko po raz kolejny zwiększył produkcję wydajniejszych ogniw typu N. W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. moduły z takimi ogniwami stanowiły już 57 proc. całkowitej sprzedaży modułów Jinko. Pod koniec zeszłego roku chiński producent ogłosił poprawienie rekordu sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy ogłosili rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego.

Longi rozwija technologię HPBC

Na drugim miejscu w rankingu największych producentów modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży w 2023 r. znalazł się Longi, czyli lider rankingu za 2022 r. Ten producent miał zwiększyć ubiegłoroczną sprzedaż paneli – według szacunków InfoLink – o 48 proc. W zakresie technologii Longi w ubiegłym roku wyraźnie postawił na rozwój ogniw fotowoltaicznych HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Pisał o niej na łamach naszego portalu prezes firmy Zhong Baoshen: Technologia Back Contact stanie się wiodącym rozwiązaniem w branży PV.

REKLAMA

Na drugim miejscu w najnowszym rankingu InfoLink znalazła się również – ex aequo z Longi – Trina Solar. Według szacunków autorów zestawienia zeszłoroczna sprzedaż Longi i Trina Solar różniła się zaledwie o około 5 proc. Dlatego postanowili oni umieścić obie firmy na tej samej pozycji.

Trinę Solar w zakresie technologii w zeszłym roku wyróżniało postawienie na moduły fotowoltaiczne bazujące na dużych ogniwach w standardzie G12, czyli o rozmiarze boku 210 mm.

Kolejne miejsca w rankingu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie za 2023 r. zajęły firmy: JA Solar, Tongwei i Canadian Solar (ex equo na 5. pozycji), Astronergy, Risen, DAS Solar. Na 10. miejscu znalazły się aż cztery firmy mające podobny wolumen sprzedaży: First Solar, GCL, Yingli oraz DMEGC.

 

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023 roku
Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023 wg szacunków InfoLink. Źródło: InfoLink Consulting

Tylko jeden producent spoza Chin

Wśród firm, które znalazły się tuż za pierwszą dziesiątką, InfoLink wymienia takich producentów jak: Suntech, Solargiga, QCells, Huansheng Solar oraz Seraphim. Te firmy miały w 2023 r. sprzedać panele fotowoltaiczne o mocy po około 7-10 GW.

Z uwagi na spadek pozycji Q-Cells jedyną firmą spoza Chin w pierwszej dziesiątce największych producentów paneli fotowoltaicznych za 2023 r. jest amerykański First Solar. Jednocześnie jest to jedyna firma w gronie największych producentów modułów PV, która nie stawia na ogniwa wykonane z krzemu. First Solar produkuje swoje moduły z wykorzystaniem cienkowarstwowej technologii bazującej na tellurku krzemu (CdTe). Ponadto w zeszłym roku First Solar zainteresował się fotowoltaiką bazującą na perowskitach.
.

.
Ranking InfoLink Consulting został opracowany na podstawie szacunków sprzedaży. Oficjalne dane sprzedaży za 2023 r. w większości nie zostały jeszcze podane przez producentów (powinny podać je przede wszystkim firmy notowane na rynkach finansowych).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.