REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z farmy fotowoltaicznej Chełmno dla sieci marketów

Energia z farmy fotowoltaicznej Chełmno dla sieci marketów
Leroy Merlin

Sieć sklepów budowlano-dekoracyjnych Leroy Merlin Polska podpisała z duńskim deweloperem farm fotowoltaicznych umowę PPA na dostawę energii odnawialnej dla swoich sklepów.

Zawarta na 10 lat umowa obejmuje dostawy energii z farmy fotowoltaicznej Chełmno należącej do Better Energy dla Leroy Merlin Polska. Przewiduje ona dostarczanie 14 GWh zielonej energii w skali roku. Zacznie obowiązywać  od 2025 r.

Dla Leroy Merlin Polska to pierwszy kontrakt PPA (Power Purchase Agreement). Zakontraktowane 14 GWh energii odnawialnej rocznie stanowi około 20 proc. zapotrzebowania sieci sklepów na energię. Taki wolumen odpowiada też rocznemu zużyciu energii elektrycznej około 7 tys. polskich gospodarstw domowych. Dostawy takiej ilości energii odnawialnej pozwolą zmniejszyć emisje CO2, za które odpowiada firma, o ponad 8 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Neutralność klimatyczna Leroy Merlin Polska do 2050

Obecnie na polskim rynku działa 78 sklepów stacjonarnych Leroy Merlin zlokalizowanych w niemal każdym województwie. Działania dotyczące redukcji emisji własnych, szczególnie tych związanych ze zużyciem energii, są kluczowe dla realizacji celów klimatycznych Leroy Merlin Polska. Firma planuje do 2035 r. zmniejszyć całkowite emisje (własne i w łańcuchu wartości) o 50 proc. w porównaniu do 2022 r. Wśród założeń jest także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Dla Leroy Merlin Polska to pierwszy kontrakt PPA, ale zapewne nie ostatni, ponieważ ściśle wpisuje się w konsekwentnie realizowaną strategię społeczno-środowiskowej odpowiedzialności naszego biznesu. Transformacja energetyczna to jej kluczowy filar – obok ciągłych działań na rzecz redukcji naszego bieżącego zużycia energii oraz budowania własnych instalacji OZE, których obecnie mamy już 11, a następne są w planach – podkreślił Krzysztof Kordulewski, prezes zarządu Leroy Merlin Polska.

Better Energy z umowami PPA

Dotychczas spółka Better Energy podpisała już ponad 60 umów PPA. Niedawno umowę PPA z duńskim deweloperem farm fotowoltaicznych podpisała norweska grupa energetyczna Statkraft. Przewiduje ona dostawy energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Krapkowicach, w województwie opolskim. Umowa obejmuje 10-letni okres dostaw i zakłada wolumen 20 GWh energii dostarczonej w skali roku.

Better Energy planuje też rozpoczęcie sprzedaży energii z dwóch innych farm fotowoltaicznych w naszym kraju – farmy fotowoltaicznej Nidzicafarmy fotowoltaicznej Helenowo. Te elektrownie fotowoltaiczne mogą wytwarzać rocznie odpowiednio około 74 GWh i 75 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Także polskie zakłady producenta słodyczy, Toms Group, będą zasilane energią z farm fotowoltaicznych Better Energy. Umożliwi to wielostronna umowa PPA zawarta przez Toms Group, Enefit i Better Energy. Jest to jeden z pierwszych na polskim rynku PPA kontraktów z udziałem wielu partnerów.

Better Energy niedawno zawarł także 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) z innym dużym rynkowym graczem – producentem opakowań spożywczych Faerch Group – na dostawy energii z farm fotowoltaicznych Polanów i Postomino (każda o mocy 30 MWp).

Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się dostawców energii słonecznej w Europie Północnej. Całkowity portfel farm fotowoltaicznych spółki na etapie rozwoju przekroczył 13 GW, natomiast w Polsce spółka przyłączyła do sieci 236 MW.

Nie tylko sieć Leroy Merlin Polska

Nie tylko sieć Leroy Merlin Polska będzie zasilana zasilana ze źródeł odnawialnych. Niedawno także sieć Auchan Polska zawarła umowę PPA z innym producentem zielonej energii. Podpisana przez Auchan i GoldenPeaks Capital umowa zakupu energii elektrycznej zakłada 12-letnie dostawy. Zakontraktowaną energię wytworzą farmy fotowoltaiczne należące do GPC. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na styczeń 2025 r.

W 2023 roku przybyło umów PPA na polskim rynku. Wśród nich znalazło się ponad 20 dużych kontraktów corporate Power Purchase Agreements (cPPA). Więcej o tym w artykule: Największe umowy na polskim rynku PPA w 2023.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Obcy kapitał,energia to jego problem,nie społeczeństwa polskiego cm

Ciekawe czy w rosji też z foto zasilają?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA