REKLAMA
 
REKLAMA

Takie instalacje fotowoltaiczne dominują w Polsce

Takie instalacje fotowoltaiczne dominują w Polsce
fot. Pixabay/Michael Pointner

Niekwestionowanym liderem technologii OZE pod względem przyrostu zainstalowanej mocy oraz liczby uruchomionych instalacji pozostaje w Polsce fotowoltaika. Jakich instalacji PV jest najwięcej? 

Najnowsze dane na temat rynku fotowoltaicznego, które zgromadził Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), potwierdzają, że ubiegły rok był rekordowy w polskiej fotowoltaice. Dotyczy to zarówno liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy urządzeń. Według IEO w 2023 r. nastąpił 41-proc. przyrost nowej mocy zainstalowanej w porównaniu z rokiem 2022 w grupie urządzeń powyżej 50 kW (bez mikroinstalacji).

Jak wylicza IEO, w 2023 r. przyłączono w Polsce 80 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 małych instalacji PV (od 50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW. Zdecydowaną większość mocy – 873 MW – zainstalowano w farmach fotowoltaicznych powyżej 30 MW.

REKLAMA

Stan PV na koniec pierwszego kwartału 2024

Instytut podaje także zestawienie z uwzględnieniem danych za pierwszy kwartał br. W Polsce działało na koniec tego okresu 4870 instalacji fotowoltaicznych powyżej 50 kW. Wśród nich 262 to farmy powyżej 0,5 MW. W grupie systemów powyżej 50 kW łączna moc zainstalowana osiągnęła 5,4 GW.

Najwięcej instalacji PV funkcjonuje w zakresie mocy 0,5–1 MW – to 3544 urządzenia. Przeważająca liczba farm PV w Polsce działa w zakresie mocy 1–5 MW.

 

Wykres pokazujący moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce w kolejnych latach
Moc instalacji fotowoltaicznych, które instalowano w Polsce w poszczególnych latach okresu 2016-2024. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

 

Wykres pokazujący liczbę instalacji fotowoltaicznych w Polsce w kolejnych latach
Liczba instalacji fotowoltaicznych, których przybywało w Polsce w poszczególnych latach okresu 2016-2024. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Gdzie jest najwięcej fotowoltaiki w Polsce?

Instytut Energetyki Odnawialnej analizuje także rozkład terytorialny instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Najwięcej instalacji PV (od 50 kW do 1 MW) znajduje się w województwie wielkopolskim. Działa tam 701 takich instalacji o łącznej mocy 887,84 MW. Kolejne miejsce zajmuje województwo warmińsko-mazurskie z 404 instalacjami o sumarycznej mocy 544,81 MW. Na trzecim miejscu znalazło się lubuskie, w którym pracuje 401 instalacji PV o łącznej mocy 510,77 MW.

 

Mapa pokazująca moc instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych regionach Polski
Moc instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych regionach Polski. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

 

REKLAMA

Mapa pokazująca liczbę instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych regionach Polski
Liczba instalacji fotowoltaicznych w poszczególnych regionach Polski. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Najwięcej farm fotowoltaicznych działa w województwie warmińsko-mazurskim – to 48 farm PV o łącznej mocy 233,57 MW. W zajmującej drugie miejsce Wielkopolsce działają 34 farmy o mocy 307,49 MW. Natomiast w województwie lubelskim, które jest na trzeci miejscu, pracuje 21 farm PV o mocy 121,11 MW.

Dominacja fotowoltaiki

Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla, że fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju. Skumulowana moc urządzeń PV na koniec 2023 r. wynosiła ponad 17 GW. W tym samym czasie łączna moc instalacji wiatrowych sięgnęła 9,4 GW, a urządzeń na biomasę – 0,98 GW.

Mimo słabszej dynamiki rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce – przez lata hamowanej zasadą 10H, zniesioną w ubiegłym roku na mocy nowelizacji ustawy wiatrakowej – w 2023 r. przyrost mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych w Polsce był rekordowy i wyniósł 1261 MW.

W marcu br. w Polsce działało 1,4 tys. instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej. Sumaryczna moc zainstalowana w turbinach wiatrowych w Polsce wynosi 9320,4 MW. Więcej na ten temat w artykule: Wiatraki w Polsce biją rekordy.

 

Wykres pokazujący moc poszczególnych technologii OZE w Polsce na koniec 2023
Moc poszczególnych instalacji OZE w Polsce na koniec 2023. Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Przygotowana przez IEO baza „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024” zawiera wykaz szczegółowych informacji o małych instalacjach PV o mocy od 50 kW do 1 MW oraz farmach PV o mocy powyżej 1 MW (dane o lokalizacji, mocy przyłączeniowej, dacie rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej, nazwie i adresie inwestora).

Instytut pracuje jednocześnie nad kolejną edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. Zainteresowani udziałem w badaniu wykonawcy EPC, firmy instalacyjne, dystrybutorzy, deweloperzy, producenci urządzeń dla PV, inwestorzy i wytwórcy energii z PV mogą do 12 kwietnia wypełnić ankietę dostępną na tej stronie (podany na niej termin został wydłużony). Raport ma się ukazać w czerwcu br.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Poprawcie dane

warto takie mapy (np z podziałem na województwa) porównać z konsumpcją i spojrzeć na bilansowanie regionalne

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA