REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsza mapa europejskich projektów agrosolarnych

Pierwsza mapa europejskich projektów agrosolarnych
fot. BayWa r.e.

SolarPower Europe opracowało pierwszą mapę projektów agrosolarnych realizowanych w krajach europejskich. Cyfrowa platforma agreguje zarówno projekty pilotażowe, jak i komercyjne.

Europejskie stowarzyszenie branży PV postanowiło uruchomić mapę przedstawiającą realizowane w Europie projekty agrosolarne (agrisolar). Przez to określenie organizacja rozumie integrację projektów fotowoltaicznych w ramach działalności rolniczej, w tym instalowanie PV na dachach budynków rolniczych, fotowoltaikę zintegrowaną z systemami nawadniania oraz agrofotowoltaikę (połączenie upraw z produkcją energii ze słońca).

Interaktywne cyfrowe narzędzie SolarPower Europe (SPE) obejmuje ponad 200 projektów z 10 krajów. To pierwsza tego typu platforma.

REKLAMA

Projekty zaprezentowane na mapie SPE mają łączną moc ponad 15 GW. Organizacja wskazuje, że stanowią one kamień milowy w integracji energetyki słonecznej z działalnością rolniczą.

Technologie agrosolarne

Cyfrowa platforma obejmuje zarówno pilotażowe, jak i komercyjne projekty. SolarPower Europe zaznacza, że na mapie uwidoczniono zróżnicowany zakres technologii agrisolar, dostosowanych do różnych rodzajów działalności rolniczej. Obejmują one m.in. naziemną fotowoltaikę międzyrzędową, fotowoltaikę instalowaną na pionowych konstrukcjach i dachach gospodarstw rolnych oraz szklarnie PV.

Dzięki tej cyfrowej mapie zapewniającej przegląd instalacji agriPV w całej Europie chcemy zilustrować obecny rozwój tego rynku i umożliwić śledzenia jego postępów. Ewidentnie różne typy instalacji zostały zbudowane zgodnie z wytycznymi SolarPower Europe, wspierając szeroką gamę rozwiązań w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb sektora rolnego – stwierdziła Eva Vandest, przewodnicząca zespołu ds. użytkowania gruntów i wydawania pozwoleń w SolarPower Europe.

Mapa pokazuje, w jaki sposób agrisolar i rolnictwo mogą iść w parze, aby wspierać wiele upraw, takich jak winorośle, rośliny owocowe, ogrodnictwo komercyjne, pszenica, jęczmień itd. Agrisolar może być też integrowane w ramach hodowli zwierząt, w tym wypasu owiec, krów, kur i pszczelarstwa – dodała Lina Dubina, doradca ds. polityki zrównoważonego rozwoju w SolarPower Europe.

Te kraje ujęto w zestawieniu

Jak podaje SPE, cyfrowa platforma zapewnia kompleksowy przegląd projektów w: Szwajcarii, Francji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Projekt będzie kontynuowany w celu zapewnienia szczegółowych informacji o projektach agrosolarnych deweloperom fotowoltaiki, rolnikom, badaczom i decydentom.

REKLAMA

Wiele projektów agrosolarnych przedstawionych na mapie obejmuje inicjatywy na rzecz bioróżnorodności mające na celu ochronę i poprawę ekosystemów. Inicjatywy te obejmują obserwowanie dzikich kwiatów, a także różnych gatunków zwierząt, co dodatkowo podkreśla korzyści dla środowiska wynikające z integracji agrisolar – zazacza Lina Dubina.

Mapa projektów dostępna jest tutaj.

Nowe regularne dotyczące agroPV

W ostatnim czasie pojawiły się informacje dotyczące prawa regulującego agrofotowoltaikę w niektórych krajach Unii Europejskiej. Rozwój tej technologii chcą pobudzić Czechy, które przyjęły pierwsze regulacje w tym zakresie. W ramach nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych wprowadzono zapisy ułatwiające prowadzenie działalności agroPV. Mianowicie rolnicy i deweloperzy nie będą musieli uzyskiwać zgody na zmianę przeznaczenia gruntów i planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów rolniczych, które chcą przeznaczyć jednocześnie pod produkcję energii i uprawy.

Co istotne jednak – czeskie regulacje umożliwią prowadzenie agroPV tylko w sadach, winnicach i na plantacjach chmielu.

Kwestią agrofotowoltaiki zajął się także w ostatnim czasie rząd Włoch. Chce on jednak całkowicie zakazać wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Nadal ma być utrzymana możliwość produkowania energii z PV na wybranych typach gruntów. Należą do nich m.in. byłe kamieniołomy i kopalnie, obszary kolei i lotnisk oraz tereny zakładów przemysłowych.

W zeszłym roku Komisja Europejska zatwierdziła zgłoszony przez Włochy program pomocy publicznej przeznaczony na wsparcie instalacji agrofotowoltaicznych – o wartości 1,7 mld euro. Więcej na ten temat w artykule: Bruksela zatwierdza 1,7 mld euro wsparcia na agrofotowoltaikę.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady