Takiej sprawności modułu jeszcze nie było. Chińczycy podnieśli poprzeczkę

Takiej sprawności modułu jeszcze nie było. Chińczycy podnieśli poprzeczkę
Jinko Solar

Przed trwającymi w Monachium największymi targami sektora fotowoltaicznego Intersolar liderzy rynku pochwalili się najnowszymi osiągnięciami w rozwoju technologii PV. Informacje o rekordowej sprawności modułu fotowoltaicznego przekazał też największy producent na świecie.

Wiadomość o wprowadzeniu do oferty modułu fotowoltaicznego o rekordowej sprawności wśród produktów dostępnych na rynku PV przekazał przed targami w Monachium jeden z dwóch największych na świecie producentów paneli PV – LONGi Solar. Więcej na ten temat w artykule: Na rynek trafią panele fotowoltaiczne o rekordowej sprawności.

Na tę informację odpowiedział największy konkurent LONGi – wywodząca się również z Chin firma Jinko Solar. Poinformowała ona o osiągnięciu rekordowej sprawności dla modułu fotowoltaicznego o powierzchni powyżej 2 m2, wykonanego na bazie ogniw TOPCon typu N.

REKLAMA

Rekordowy wynik sprawności modułu fotowoltaicznego Jinko – zmierzony w warunkach laboratoryjnych – wyniósł 25,42 proc. Wiadomo, że wykorzystano w nim ogniwa o długości boku 182 mm. To standard forsowany od dłuższego czasu przez tego chińskiego producenta. Jinko na razie nie udostępnił żadnych innych szczegółów technicznych dotyczących rekordowego modułu.

Inwestycja w technologię TOPCon daje efekty

Potwierdzony przez TÜV SÜD rekordowy wynik sprawności modułu zdaniem chińskiego producenta jest kolejnym dowodem na to, że TOPCon to obecnie najlepsza technologia produkcji ogniw PV. Według Jinko osiągnięta sprawność dla modułu w rozmiarze powyżej 2 m2 wykonanego z wykorzystaniem ogniw TOPCon potwierdza, że należy inwestować w tę technologię z uwagi na jej wciąż rosnący potencjał.

W przypadku omawianego modułu osiągniecie wysokiej sprawności miały umożliwić m.in.: poprawa technologii metalizacji ogniwa (mowa o cienkich ścieżkach przewodzących, odpowiadających za transport ładunku elektrycznego), nieniszcząca precyzyjna technologia modelowania, a także zaawansowana technologia hermetyzacji.

W przeciwieństwie do ogłoszonej właśnie najnowszej serii modułów LONGi nowe moduły Jinko na razie nie trafiły jeszcze do sprzedaży. Chiński producent zapewnia jednak, że rezultat osiągnięty w laboratorium można sprawnie przenieść do produkcji masowej.

Rekordowe ogniwo fotowoltaiczne z perowskitem

Na początku tego miesiąca Jinko Solar poinformował również o ustanowieniu innego rekordowego wyniku sprawności. Chodziło o zmierzoną sprawność tandemowego ogniwa perowskitowego opartego na technologii TOPCon typu N. W warunkach laboratoryjnych ogniwo osiągnęło 33,24 proc. sprawności. Taki wynik potwierdził Shanghai Institute of Microsystem and Information Technology.

Po raz kolejny Jinko pokazał, że TOPCon ma szeroki potencjał zastosowań, tym razem w tandemie z perowskitem. Chiński producent wskazał na kilka kluczowych udoskonaleń, które pozwoliły osiągnąć tak wysoką sprawność. Są to m.in.: nowatorska technologia wychwytywania światła, technologia ultracienkich polikrzemowych styków oraz wykorzystanie materiałów hybrydowych do pasywacji powierzchni.

REKLAMA

Jinko nie podał informacji dotyczących dalszego rozwoju i komercjalizacji technologii tandemowych ogniw łączących ogniwa TOPCon z warstwą perowskitową. Obserwując jednak tempo postępu, możemy się spodziewać niebawem kolejnych nowości od chińskiego producenta, który na swoim koncie ma już ponad 3,8 tys. złożonych wniosków patentowych.

Obecnie najmocniejszy, dostępny w sprzedaży moduł fotowoltaiczny Jinko pochodzi z serii Tiger Neo Mono 66 HC. Jego moc maksymalna wynosi 635 W, a sprawność sięga 23,51 proc. Ten moduł jest wykonany na bazie ogniw monokrystalicznych TOPCon typu N. Ma wymiary 2382 x 1134 x 35 mm i waży 28,2 kg.

Cała seria modułów fotowoltaicznych Tiger Neo Mono 66 HC jest objęta 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią liniową gwarancją na wydajność, która w pierwszy roku ma być zredukowana o 1 proc., a na koniec wspomnianego okresu ma być nie mniejsza niż 87,4 proc. wartości początkowej.
.

.

Wkrótce zmiana lidera na rynku PV?

Ranking paneli fotowoltaicznych, które mają najwyższą sprawność i są dostępne w sprzedaży, prowadzi serwis TaiyangNews. Lider tego rankingu, wskazany w ostatniej aktualizacji z zeszłego miesiąca, charakteryzuje się sprawnością 24,2 proc. Więcej na ten temat w artykule: Maxeon namieszał w rankingu najwydajniejszych modułów PV.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.