Europejscy producenci PV przeciwko przyznaniu Chinom statusu MES

Europejscy producenci PV przeciwko przyznaniu Chinom statusu MES
Fot. SolarWorld

Ważą się losy przyznania przez Unię Europejską Chinom statusu gospodarki wolnorynkowej. Jeśli do tego dojdzie, wówczas UE zapewne złagodzi restrykcje handlowe stosowane wobec importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych. W tym tygodniu w Brukseli przeprowadzono protest, który skupił około 5 tys. przedstawicieli europejskiego przemysłu, w tym przedstawicieli sektora PV. 

Protestujący domagali się zablokowania planów przyznania Chinom statusu gospodarki rynkowej (ang. market economy status – MES), wskazując na dumping cenowy stosowany przez Chińczyków, który stawia w gorszej pozycji producentów z Europy.

Wojna handlowa, która jest prowadzona pomiędzy podmiotami z Chin i UE w poszczególnych sektorach gospodarki, jest szczególnie widoczna na rynku fotowoltaicznym. Dlatego podczas protestu, który przeprowadziło w Brukseli stowarzyszenie europejskich producentów AEGIS Europe, nie zabrakło – obok przedstawicieli producentów stali czy aluminium – także reprezentantów europejskiego sektora fotowoltaicznego. 

REKLAMA

Europa nie może pozwolić sobie na ryzyko utraty do trzech i pół miliona miejsc pracy w związku z przyznaniem Chinom statusu gospodarki rynkowej. (…) Maszerujemy w Brukseli, aby dać jasny komunikat politykom w UE: tak dla miejsc pracy i sprawiedliwego handlu, nie dla przyznania Chinom statusu MES stwierdził Milan Nitzschke rzecznik AEGIS Europe i szef EU ProSun – europejskiego stowarzyszenia producentów PV.

W grudniu 2015 r. Komisja Europejska zdecydowała się na przedłużenie restrykcji importowych, które wprowadzono pierwotnie w 2013 r. w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych – mimo, że spora część europejskiej branży fotowoltaicznej domagała się ich zakończenia.

REKLAMA

Na takim stanowisku stoją głównie instalatorzy, którym stosowane w UE restrykcje ograniczają możliwość pozyskiwania tańszych modułów fotowoltaicznych.

Ostatnio Komisja Europejska rozszerzyła karne cła na ogniwa i moduły fotowoltaiczne także na producentów z Malezji i Tajwanu, którzy nie udowodnili, że nie wysyłają do Europy produktów wyprodukowanych z Chin. Zdaniem europejskiego stowarzyszenia producentów EU ProSun, Chińczycy w ten sposób obchodzili stosowane w Unii Europejskiej restrykcje importowe.

Przyznanie Chinom statusu MES może być efektem wygaśnięcia w grudniu tego roku części protokołu akcesyjnego Chin do Światowej Organizacji Handlu, który umożliwia Unii Europejskiej stosowanie korzystnych dla europejskich producentów zasad ustalania wielkości ceł antydumpingowych. Zdaniem Pekinu, UE będzie mieć nawet obowiązek przyznania Chinom statusu MES.  

W mechanizmie tym marżę dumpingu stanowi różnica między chińską ceną eksportową danego produktu a jego wolnorynkową ceną w dysponującym podobnym potencjałem ekonomicznym państwie o gospodarce rynkowej. Po uzyskaniu przez Chiny statusu państwa o gospodarce rynkowej kryterium to stanie się bezzasadne, gdyż ceny chińskich towarów będą wtedy oficjalnie uznawane za wolnorynkowe – informuje Polska Agencja Prasowa. 

gramwzielone.pl