Minister Gowin z wizytą w Saule Technologies

Minister Gowin z wizytą w Saule Technologies
Fot. Saule Technologies

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wizytując wrocławskie laboratoria Saule Technologies zapowiedział przygotowanie ustawy o innowacyjności, która wesprze rozwój takich firm jak założona przez Olgę Malinkiewicz.

Minister Jarosław Gowin odwiedził Wrocławski Park Technologiczny i spotkał się z zespołem dr Olgi Malinkiewicz, polskiej fizyczki i wynalazczyni nowatorskiej metody wytwarzania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów i współzałożycielki spółki Saule Technologies.

Podczas spotkania z Saule Technologies Jarosław Gowin podkreślił, że Polska potrzebuje nowej ustawy o innowacyjności, która wprowadzi realne ulgi dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w obszar badań i rozwoju.

REKLAMA

Potrzebujemy, tak jak to się dzieje w wielu państwa rozwiniętych na świecie, wsparcia finansowego dla start-upów – takich jak Saule Technologies. – Firma osiąga sukcesy, ale byłoby jej trudniej gdyby nie grant uzyskany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – powiedział Gowin.

W ubiegłym roku firma Olgi Malinkiewicz pozyskała na swój rozwój grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach pierwszej edycji programu Szybka ścieżka skierowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na wdrożenie ich wyników w postaci nowego lub ulepszonego produktu lub usługi.

REKLAMA

Rozwój Saule Technologies został wsparty kwotą ponad 25 mln zł. Te fundusze zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad uzyskaniem pierwszego na świecie ultra cienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów, nadrukowanego metodą electronic inkjet na podkład elastyczny.

Pierwsze efekty swoich prac Saule Technologies pokazało kilka tygodni temu podczas międzynarodowej konferencji poświęconej perowskitom, która odbyła się w Barcelonie. Polska firma zaprezentowała mały, elastyczny moduł o mocy 100 mW, dzięki któremu można doładować np. smartfon.

Moduł, który Saule Technologies pokazało w Barcelonie, został opracowany bez wykorzystywania wysokich temperatur, w zwykłej atmosferze i tylko z roztworów. Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz, jej zespół chce w najbliższym czasie podwoić sprawność wykorzystanych ogniw. 

Podczas wizyty we Wrocławiu, wicepremier Gowin, mówił, że konieczność wspierania innowacyjnych firm wynika m.in. z niebezpieczeństwa związanego z utkwieniem w tzw. pułapce średniego wzrostu. Obecnie nakłady polskiego rządu na naukę wynoszą niespełna 1 procent PKB.

Kluczowym zadaniem dla polskiej gospodarki jest przejście z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej. Jeśli chcemy ograniczyć bezrobocie to musimy rozwijać gałęzie gospodarki oparte na nowych technologiach – mówił wicepremier. – Robimy w ministerstwie dużo by udrożnić kanały tej współpracy. Jednym z rozwiązań, które chcemy wprowadzić od przyszłego roku akademickiego, jest stworzenie nowej ścieżki kariery naukowej, tak by doktoraty, habilitacje i tytuły profesorskie można było uzyskać nie tylko za prace teoretyczne, ale również za prace wdrożeniowe czy współpracę z gospodarką – zapewniał.

gramwzielone.pl