Kolejna wielka inwestycja Włochów w Ameryce Południowej

Kolejna wielka inwestycja Włochów w Ameryce Południowej
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel rozpoczął budowę kolejnej ogromnej farmy fotowoltaicznej w Ameryce Południowej. Projekt o nazwie 292 MW, który powstaje w Brazylii, po ukończeniu będzie największą tego typu inwestycją na tym kontynencie.

Brazylijska spółka Enel Green Power Brasil Participações Ltda., należąca do włoskiej grupy energetycznej Enel, rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o nazwie Nova Olinda, której moc wyniesie aż 292 MW i która powstaje w północno-wschodnim stanie Piaui.

Szacowany uzysk energii to aż 600 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez ok. 300 tys. brazylijskich gospodarstw domowych. Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Jej podpisanie jest efektem aukcji, którą brazylijskie władze przeprowadziły w sierpniu ubiegłego roku.

REKLAMA

Inwestycja ma kosztować około 300 mln dolarów, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku.

Obecnie Enel posiada w Brazylii największą uruchomioną dotąd w tym kraju farmę fotowoltaiczną, której moc wynosi 11 MW, a ponadto jest w trakcie budowy kolejnej wielkiej farmy fotowoltaicznej, której moc wyniesie aż 254 MW.

REKLAMA

Enel posiada w Brazylii odnawialne źródła energii o mocy 546 MW, z czego 401 MW to farmy wiatrowe, 12 MW to elektrownie PV, a 133 MW włoski koncern posiada w formie elektrowni wodnych. W trakcie realizacji Włosi mają projekty wiatrowe o mocy 442 MW, projekty solarne o mocy 807 MW oraz projekty elektrowni wodnych o mocy 102 MW.

Brazylijski rynek fotowoltaiczny wszedł ostatnio w fazę szybkiego rozwoju po uruchomieniu w tym kraju pierwszych aukcji, w których inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych mogą zagwarantować sobie długoletnie kontrakty na odbiór energii po zaoferowanej w aukcjach cenie.

Brazylijski rząd wdrożył atrakcyjny i dobrze zaplanowany proces aukcji (…) Chcemy kontynować inwestycje w celu umocnienia naszej pozycji w krajowym sektorze energii – komentuje Carlo Zorzoli z brazylijskiego oddziału Enel.

Włoska firma jest aktywna również na drugim największym rynku OZE w Ameryce Południowej – w Chile. W maju tego roku Enel uruchomił tam największą farmę fotowoltaiczną na kontynencie. Inwestycję o nazwie Finis Terrae Enel i mocy 160 MW zrealizował za pośrednictwem swojej lokalnej spółki Enel Green Power Chile. Inwestycja kosztowała 270 mln USD.

Enel posiada już w Chile odnawialne źródła energii o łącznej mocy ok. 880 MW, z czego 364 MW to farmy wiatrowe, 430 MW to farmy fotowoltaiczne, a 92 MW to elektrownie wodne. W trakcie realizacji są projekty o potencjale 300 MW. Wśród nich jest projekt pierwszej na kontynencie elektrowni geotermalnej, której moc sięgnie 48 MW.

gramwzielone.pl