Europejscy liderzy przemysłu PV obniżą prognozy na 2016 r.

Europejscy liderzy przemysłu PV obniżą prognozy na 2016 r.
Fot. SMA

SMAnajwiększy w Europie producent falowników, a także SolarWorld największy europejski producent modułów fotowoltaicznych niemal jednocześnie zapowiedzieli obniżenie prognoz wyników na 2016 r. 

Globalny rynek fotowoltaiczny w tym roku rozwija się świetnie i powinien po raz kolejny pobić rekord zainstalowanego potencjału nowych elektrowni PV. Liderzy europejskiej branży fotowoltaicznej – niemieckie SMA i SolarWorld zapowiedzieli jednak, że obniżą swoje prognozy finansowe na 2016 r.

Obniżenie prognoz finansowych przez SMA można powiązać z rosnącą konkurencją i presją cenową na rynku producentów inwerterów fotowoltaicznych, na którym coraz ważniejszą rolę odgrywają producenci z Chin.

REKLAMA

SMA właśnie obniżył prognozę przychodów na 2016 r. z zapowiadanych wcześniej 950-1050 mln euro na 900-950 mln euro. Niemiecki producent inwerterów zmniejszył również prognozę dotyczącą EBITDA – z poziomu 80-120 mln euro do 60-70 mln euro. Osiągnięcie takich wyników, nawet niższych niż zakładano, będzie oznaczało poprawę w stosunku do 2015 r.

Kilka tygodni temu SMA informowało o znaczącej poprawie wyników względem 2015 r. Jednocześnie zapowiedziano jednak zamknięcie, w celu redukcji kosztów, zakładów produkcyjnych w Denver i Cape Town. Więcej na ten temat w artykule: Dobre wyniki lidera rynku inwerterów.

Po dobrym III kwartale br. oczekujemy słabszego biznesu na koniec roku z powodu znaczącego wzrostu presji cenowej i opóźnień w realizacji projektów w rejonie EMEA i Ameryki Północnej. SMA zareagowało na zmiany w dobrym czasie. W tym roku zaprezentowaliśmy innowacje pozwalające na redukcję kosztów – komentuje Pierre-Pascal Urbon, CEO lidera w produkcji falowników.

W tym samym czasie, co SMA, zmniejszenie prognozy finansowej na ten rok ogłosił niemiecki producent modułów fotowoltaicznych SolarWorld.

REKLAMA

Rynek producentów modułów fotowoltaicznych już dawno został zdominowany przez firmy z Chin, a SolarWorld należy do jednych z niewielu firm spoza Azji, które nadal produkują w gigawatowej skali.

Niemiecka firma podała, że o ile nadal planuje osiągnięcie w 2016 r. wcześniej ustalonego wolumenu sprzedaży – o 20 proc. lepszego niż przed rokiem, w którym sprzedała produkty o potencjale 1,159 GW –  to jednak zmniejszy tegoroczną prognozę dotyczącą przychodów i EBIT.

Jako przyczynę obniżenia prognoz finansowych SolarWorld wskazuje na chińską konkurencję, która obniża ceny swoich modułów.

Poprzednia prognoza EBIT mówiąca o poziomie -10 do 10 mln euro została wycofana, zmieniono też wcześniejszą prognozę przychodów mówiącą o poziomie 1 mld euro (wobec 763 mln euro w roku 2015).

Popyt w Chinach zmalał na skutek redukcji taryf gwarantowanych w III kwartale 2016 r. W efekcie chińscy producenci zaoferowali na globalnym rynku swoje zapasy w dumpingowych cenach, co przełożyło się na globalny spadek cen – komentuje niemiecka firma.

SolarWorld kilka tygodni temu zapowiedział zwolnienie w ostatnim kwartale tego roku 500 pracowników tymczasowych. Więcej na ten temat w artykule: Największy producent modułów PV w Europie zwolni 500 pracowników

red. gramwzielone.pl