Grupa europosłów za zniesieniem ceł na panele fotowoltaiczne

Grupa europosłów za zniesieniem ceł na panele fotowoltaiczne
Pixabay

Grupa posłów Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do zakończenia restrykcji celnych w zakresie importu chińskich modułów fotowoltaicznych na teren Unii Europejskiej. Bruksela ma jeszcze kilka miesięcy na podjęcie decyzji w tej sprawie. Tymczasem KE wyklucza na razie z listy tzw. porozumienia cenowego kolejnych chińskich producentów.

W tym miesiącu Komisja Europejska wykluczyła z porozumienia cenowego dwóch kolejnych chińskich producentów modułów fotowoltaicznych Seraphim i Huashun. Tym samym importowane do Unii Europejskiej moduły fotowoltaiczne tych firm nie będą już objęte zwolnieniami z karnych ceł importowych, które są stosowane wobec chińskich producentów nieobjętych porozumieniem cenowym.

Firmy Seraphim i Huashun dołączą tym samym m.in. do takich firm jak Trina Solar, JinkoSolar, Suntech czy JA Solar i wielu innych, które zostały usunięte z porozumienia cenowego na skutek naruszania unijnych zasad importu lub same z niego zrezygnowały.

REKLAMA

Komisja Europejska podała, że w przypadku ostatnich dwóch firm, które wykluczono z porozumienia cenowego, cła mogą zostać naliczone za wcześniej zrealizowany import i obejmą ponad 180 faktur wystawionych dla partnerów handlowych z UE.

Porozumienie cenowe uprawnia znajdujące się w nim chińskie firmy do importu do UE paneli fotowoltaicznych z pominięciem karnych ceł, ale muszą one spełnić warunek minimalnej ceny importowej, która obecnie jest znacznie wyższa niż osiągalne na rynku ceny modułów.

Za zniesieniem restrykcji w imporcie do UE chińskich modułów fotowoltaicznych opowiedziała się właśnie grupa 22 europarlamentarzystów, którzy skierowali w tej sprawie list do Komisji Europejskiej, wzywając do działania „w interesie Unii Europejskiej” i wskazując, że restrykcje uderzają w europejskich konsumentów, jak również w klimatyczne cele UE.

REKLAMA

Wcześniej za zniesieniem restrykcji celnych opowiedziało m.in. ponad 400 instytucji i firm z europejskiego sektora PV, które podpisały się pod listem skierowanym w tej sprawie do unijnej komisarz handlu Cecilii Malmstrom.

Przeciwnikiem ceł jest m.in. największe europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, natomiast za utrzymaniem ceł opowiada się organizacja EU ProSun, która skupia europejskich producentów modułów fotowoltaicznych i związane z nimi firmy.

Domaganie się zakończenia stosowania tych środków jest jak domaganie się rezygnacji z kontroli antydopingowych na Igrzyskach Olimpijskich – przekonuje szef EU ProSun i wiceprezes niemieckiego producenta SolarWorld Milan Nitschke.

Zakończenie stosowanych od 2013 r. restrykcji handlowych w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej może nastąpić w pierwszych miesiącach 2017 r.

Obecnie Komisja Europejska prowadzi dochodzenie, które ma wykazać zasadność kontynuowania tych restrykcji. Dochodzenie powinno się zakończyć do marca 2017 r.

red. gramwzielone.pl