Browar pod Krakowem zasilany energią ze słońca

Browar pod Krakowem zasilany energią ze słońca
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Browaru Węgrzyce Wielkie. Mat. inwestora

Browar Węgrzce Wielkie to mały rzemieślniczy browar, który rozpoczął produkcję piwa wiosną ubiegłego roku produkując piwo naturalnie nagazowane w procesie refermentacji. Obecnie instalacje do warzenia piwa w Węgrzycach Wielkich są zasilane energią ze znajdującej się na dachu browaru instalacji fotowoltaicznej.

Po roku działalności właściciele Browaru Węgrzce Wielki zdecydowali się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, której moc powinna zaspokoić 100 proc. bieżących potrzeb na energię elektryczną.

Idea zielonej energii i związanej z tym redukcji CO2 współgra z naturalnym produktem browaru – zapewnia Krzysztof Legień z Browaru Węgrzyce Wielkie.

REKLAMA
REKLAMA

Energię dla browaru dostarcza zrealizowany wyłączenie z wykorzystaniem własnych środków inwestora system PV o mocy 6,84 kWp, składający się z 24 modułów fotowoltaicznych marki Kioto Solar, każdy o mocy 285 Wp, które są obsługiwane przez trójfazowy inwerter Fronius o mocy 6 kW. 

Podkreślamy fakt, że w procesie produkcji piwa korzystamy z zielonej energii i każda butelka oznaczona jest plombą „Piwo Warzone Słońcem”, a piwem promującym fakt własnej produkcji energii elektrycznej jest piwo Sun Brewing – komentuje właściciel Browaru Węgrzce Wielkie.

Wraz z rozwojem firmy i wzrostem produkcji zapotrzebowanie na energię ma wrosnąć w tym roku do około 6,5 MWh, czyli tyle, ile mniej więcej powinna wyprodukować instalacja fotowoltaiczna. Właściciel podkrakowskiego browaru wylicza, ż przejście na własną energię ze słońca odpowiada redukcji emisji CO2 na poziomie ok. 4 ton rocznie.

red. gramwzielone.pl