LONGi z nowym rekordem sprawności modułów PERC

LONGi z nowym rekordem sprawności modułów PERC
Fot. Longi Solar

Chiński producent Longi Solar ogłosił, że zgodnie z wynikami testu przeprowadzonego przez ośrodek TUV-SUD dostarczony przez niego moduł z 60 ogniwami osiągnął konwersję fotoelektryczną na nienotowanym wcześniej poziomie.

Testami objęto złożony z 60 ogniw, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu P. Dzięki wykorzystaniu technologii ogniw PERC osiągnięto sprawność na poziomie 20,41 proc.

Wcześniej, w październiku 2017 roku, firma Longi Solar ogłosiła, że test przeprowadzony przez niemieckie laboratorium Fraunhofer ISE CalLab potwierdził wydajność konwersji monokrystalicznych ogniw PERC na poziomie 22,71 proc., co wówczas stanowiło światowy rekord.

REKLAMA

Zaledwie dziesięć dni później Longi Solar ponownie pobił rekord sprawności ogniw, osiągając wynik znacznie wyższy, bo wynoszący aż 23,26 proc.

Chińczycy informują, że niedawno wprowadzili technologię ogniw PERC wydajności o 22 proc. w produkcji masowej, spełniając standardy techniczne ustanowione w chińskim rządowym programie „top runner”, który ma premiować inwestycje w fotowoltaice charakteryzujące się dużym poziomem innowacyjności i efektywności.

Do tego programu kwalifikują się m.in. instalacje fotowoltaiczne wykonywane na modułach dwustronnych.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku chińskie Krajowe Centrum Nadzoru i Inspekcji Jakości Produktów Fotowoltaicznych (CPVT) opublikowało wyniki niezależnych badań potwierdzających pobicie rekordu „dwustronności” (ang. bifaciality) przez ogniwa słoneczne PERC firmy Longi Solar na poziomie 82,15 proc., podczas gdy – jak zapewniał Longi – „dwustronność” w ogniwach PERC na rynku standardowo utrzymuje się na poziomie 75 proc.

Jak informował wówczas Longi, przy założeniu, że wydajność tylnej strony modułu zwiększa ogólną wydajność modułu o 10 proc., całkowita moc dwustronnego modułu PERC może sięgnąć nawet 330 W w modułach z 60 ogniwami, z czego 300 W to moc przedniej strony, a także 396 W w modułach 72-ogniwowych – w tym 360 W z przodu.

Longi posiada obecnie potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych rzędu 5 GW oraz ogniw na poziomie 2,5 GW. Chińska firma zapewnia, że jest ponadto największym na świecie producentem płytek krzemowych typu monokrystalicznego, które wykorzystuje się do produkcji ogniw.

W 2016 r. Chińczycy wypracowali przychody na poziomie 1,67 mld dolarów, a wartość swoich aktywów wyceniają na 2,78 mld dolarów.

Ostatnio Longi Solar został uznany w rankingu wykonanym przez „PV Tech” za 7. największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych pod względem sprzedaży odnotowanej w roku 2017. Więcej o tym rankingu w artykule: Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w roku 2017.

red. gramwzielone.pl