Włosi zebrali fundusze na 500 MW bez subsydiów

Włosi zebrali fundusze na 500 MW bez subsydiów
Fot. Yingli Green

Włoski deweloper odnawialnych źródeł energii Limes Italia zakończył sukcesem zbiórkę funduszy na przygotowanie ogromnego portfolio projektów farm fotowoltaicznych, które po wybudowaniu i uruchomieniu produkcji energii nie skorzystają z rządowego wsparcia.

To kolejny sygnał, że fotowoltaika bez subsydiów w Europie ma się coraz lepiej – zwłaszcza w południowej części Starego Kontynentu, a model finansowy, w którym nie ma rządowych gwarancji sprzedaży energii, przekonuje rosnące grono inwestorów i instytucji finansowych.

Firma konsultingowa Prothea poinformowała o skutecznej zbiórce funduszy na realizację projektów farm fotowoltaicznych o mocy ponad 500 MWp, które mają powstać we Włoszech i które przygotuje dla inwestorów Limes Italia. Włoski deweloper chwali się, że zatrudnia menedżerów mających na koncie nadzorowanie projektów OZE o łącznej mocy 1,6 GWp.

REKLAMA

Wszystkie projekty, których jednostkowa moc wyniesie od 10 MW do 50 MW, mają zostać zrealizowane od zera do statusu gotowych do budowy w ciągu trzech lat.

Jak zaznacza Prothea, Limes Italia chce skorzystać z rosnącego apetytu firm na zawieranie korporacyjnych umów na zakup energii odnawialnej, czyli tzw. umów PPA. O tym, że firmy działające we Włoszech, ale także innych europejskich krajach, są coraz bardziej zainteresowane zabezpieczeniem dostaw energii odnawialnej, świadczy choćby zrealizowana ostatnio koło Bolonii dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW, która powstała na halach należących do koncernu Amazon.  

REKLAMA

– Jesteśmy przekonani, że w roku 2018 zobaczymy już wzrost potencjału nowych instalacji fotowoltaicznych w stosunku do zrealizowanych w roku 2017, a od 2019 r. we Włoszech odnotowany zostanie ponownie wzrost nowych inwestycji o potencjale przekraczającym 1 GW w skali roku – zapewnia Cristiano Spillati, CEO firmy Limes Italia.

Na koniec 2016 r. we Włoszech działały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 19,28 GW. Natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2017 roku Włosi podłączyli do sieci instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 382 MW. To wynik lepszy w porównaniu do odnotowanego w analogicznym okresie 2016 roku (340 MW) oraz roku 2015 (271 MW).

Według danych włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, w 2015 r. elektrownie fotowoltaiczne we Włoszech wyprodukowały ponad 24,6 TWh, podczas gdy łączna generacja ze wszystkich źródeł wyniosła 270,7 TWh.

Nowa strategia energetyczna włoskiego rządu zakłada m.in. zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym do 27 proc. do roku 2030. Wcześniej, w roku 2025, Włosi chcą zakończyć wytwarzanie energii z węgla.

red. gramwzielone.pl