Solibro śrubuje rekord sprawności modułów CIGS

Solibro śrubuje rekord sprawności modułów CIGS
Fot. Solibro

Należący do chińskiej grupy Hanergy producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CIGS zapewnia o osiągnięciu nowego rekordu sprawności modułu wykonanego w tej technologii.

Wywodzący się z Niemiec, a obecnie będący częścią Hanergy producent informuje o zmierzeniu sprawności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego CIGS na poziomie 18,72 proc. Ten wynik miało potwierdzić laboratorium TÜV Rheinland.

W przypadku dostarczonego przez Solibro modułu w rozmiarach 1,19 x 0,789 metra i powierzchni 0,94 m2 stwierdzono moc nominalną w warunkach STC na poziomie 164,7 Wp. Moduł wyprodukowano w zakładach Solibro GmbH w niemieckim mieście Thalheim.

REKLAMA

Rok wcześniej Solibro chwaliło się osiągnięciem w przypadku modułu o jednakowych rozmiarach wyniku rzędu 17 proc. Stwierdzono wówczas moc modułu w warunkach STC na poziomie 159,6 Wp.

REKLAMA

Obecnie produkcyjne moduły fotowoltaiczne Solibro z serii SL2 osiągają sprawności rzędu 16,5 proc.

Hanergy stało się właścicielem Solibro w roku 2012, przejmując niemiecką spółkę od mającego wówczas duże problemy finansowe producenta modułów krystalicznych Q-Cells. Sam Q-Cells został zresztą przejęty przez koreański koncern Hanwha i obecnie funkcjonuje pod marką Hanwha Q-Cells.

Hanergy, chiński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych, z którym współpracowała m.in. Ikea, wpadł w kłopoty finansowe w maju 2015 r. Wówczas spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Teraz Hanergy chce wrócić na rynek fotowoltaiczny z nowym produktem, który może być konkurencją dla wdrażanych do produkcji przez Teslę solarnych dachówek SolarRoof, w czym z pewnością może mu pomóc know-how firmy Solibro. Więcej na ten temat w artykule: Hanergy wraca na rynek i rzuca wyzwanie Muskowi.

red. gramwzielone.pl