Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Europie. Niespodziewany lider

Wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Europie. Niespodziewany lider
Fot. Enel

W ubiegłym roku europejski rynek fotowoltaiczny odnotował duży wzrost potencjału zainstalowanych elektrowni PV. Ten wzrost nie byłby tak znaczący, gdyby nie inwestycje zrealizowane w Turcji, w której w 2017 roku potencjał fotowoltaiki wzrósł najbardziej ze wszystkich europejskich krajów.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe podaje, że w ubiegłym roku w Europie podłączono do sieci elektrownie PV o łącznej mocy 8,61 GW, co jest wynikiem o 28 proc. lepszym niż osiągnięty w roku 2016.

Tak wyraźnego wzrostu zainstalowanych mocy nie widać jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kraje Unii Europejskiej, w których zrealizowano 6,03 GW w stosunku do 5,69 GW w roku 2016, a wzrost rok do roku wyniósł 6 proc.

REKLAMA

Niespodziewanym liderem europejskiego rynku fotowoltaicznego za 2017 r. okazała się Turcja, w której w ubiegłym roku powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,79 GW wobec 0,57 GW zainstalowanych w tym kraju w roku 2016.

Udział tureckiego rynku w potencjale fotowoltaiki zainstalowanym w ubiegłym roku ogółem w Europie jest szacowany przez SolarPower Europe aż na 21 proc.

REKLAMA

Drugie miejsce pod względem zainstalowanego w 2017 r. potencjału fotowoltaiki w Europie przypada Niemcom, którzy przyłączyli elektrownie PV o mocy ok. 1,75 GW wobec potencjału 1,42 GW przyłączonego rok wcześniej.

Wyraźnie spadł natomiast poziom inwestycji zrealizowanych w Wielkiej Brytanii, która w ostatnich latach była największym europejskim rynkiem pod względem realizowanych instalacji. W ubiegłym roku Brytyjczycy podłączyli elektrownie PV o mocy ok. 0,91 GW wobec potencjału 1,97 GW przyłączonego w roku 2016.

W piątce największych europejskich rynków fotowoltaicznych za ubiegły rok są jeszcze Francja z przyłączonym potencjałem 0,89 GW (wobec 0,56 GW w roku 2016), a także Holandia z nowymi elektrowniami PV o mocy  0,85 GW w stosunku do wyniki 0,5 GW odnotowanego rok wcześniej.

SolarPower Europe nie podaje na razie wyników uzyskanych w 2017 r. przez pozostałe europejskie rynki fotowoltaiczne. Ma je zaprezentować w połowie przyszłego miesiąca podczas corocznego spotkania tego stowarzyszenia, które odbędzie się w Brukseli.

SPE zaznacza, że liczby za 2017 r. zebrane od krajowych stowarzyszeń PV, które są jego członkami, mogą finalnie być wyższe ze względu na jeszcze niekompletne statystyki za IV kwartał ub.r.

red. gramwzielone.pl