Rekord w Kalifornii. Połowa energii z fotowoltaiki

Rekord w Kalifornii. Połowa energii z fotowoltaiki
Fot. CAISO

Kalifornijski operator stanowego systemu energetycznego California Independent System Operator odnotował dwa nowe rekordy generacji energii słonecznej.

California Independent System Operator (CAISO) podał, że w niedzielę 4 marca, tuż przed godziną 13, udział energii słonecznej wytworzonej przez elektrownie fotowoltaiczne (i w mniejszej części CSP) w stanowym miksie energetycznym wzrósł do 49,95 proc., poprawiając tym samym poprzedni rekord z 14 maja 2017 r., gdy udział PV wyniósł 47,2 proc.

Taki wynik to efekt kilku czynników – słonecznego dnia, a jednocześnie relatywnie niskiej temperatury, która korzystnie wpływa na pracę systemów fotowoltaicznych, a także niższego, weekendowego zapotrzebowania na energię, które spadło do ok. 18,8 GW, podczas, gdy elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą sięgającą nawet 9,4 GW.

REKLAMA

Dzień później, w poniedziałek 5 marca, elektrownie słoneczne w Kalifornii pracowały z nienotowaną wcześniej mocą, która o godzinie 10.18 wzrosła do 10,411 GW (w tym 9,874 GW to fotowoltaika, a 557 MW to elektrownie CSP), bijąc poprzedni rekord z 17 czerwca 2017 r. (9,913 GW).

W całym dniu 5 marca elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły 83,646 GWh energii elektrycznej, a elektrownie słoneczne CSP dołożyły 4,499 GWh.

Wszystkie źródła OZE wytworzyły w tym dniu 154,443 GWh energii elektrycznej, do czego dołożyły się także elektrownie wiatrowe (24,224 GWh), małe elektrownie wodne (5,659 GWh), biogazowe (5,574 GWh), biomasowe (6,938 GWh) oraz geotermalne (23,902 GWh). CAISO nie uwzględnia w tym zestawieniu dużych hydroelektrowni.  

Co ciekawe, o ile w tym dniu fotowoltaika osiągnęła szczytową moc o godzinie 10.18, w przypadku elektrowni słonecznych CSP „peak” odnotowano kilka godzin później, o godz. 15.05.

REKLAMA

Produkcja energii odnawialnej w Kalifornii w dniu 5 marca 2018 r. Źródło: CAISO.

Kalifornijski operator podkreśla, że odnotowany w ostatnich latach duży wzrost potencjału źródeł odnawialnych sprawia, że musiał dostosować do tego sposób zarządzania siecią.

Jednym z narzędzi CAISO jest ograniczanie pracy OZE w okresie nadpodaży energii, czyli tzw. curtailment. CAISO podkreśla jednak, że pracuje nad rozwiązaniami, które ograniczą konieczność zmniejszania mocy, z jaką działają w danym momencie źródła OZE – m.in. dzięki wdrażaniu mechanizmów DSR, magazynom energii czy wprowadzaniu taryf tzw. time-of-use.

Ograniczenia pracy odnawialnych źródeł energii w Kalifronii, tzw. curtailment. Źródło: CAISO.

Wdrożenie tych rozwiązań ma służyć realizacji wyznaczonych przez stanowe władze celów dotyczących zwiększenia udziału OZE w kalifornijskim miksie energii do 33 proc. do roku 2020, do 50 proc. do roku 2030, a także do 100 proc. do roku 2045.

W ubiegłym roku CAISO miał zresztą okazję przetestować działanie stanowego systemu energetycznego podczas zaćmienia słońca, które wydarzyło się w słoneczny dzień, gwałtownie redukując moc elektrowni fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Jak zaćmienie słońca wpłynęło na system energetyczny Kalifornii?

red. gramwzielone.pl