Nowa fabryka modułów w UE. Ich moc sięgnie niemal 400 W

Nowa fabryka modułów w UE. Ich moc sięgnie niemal 400 W
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Producent ogniw i modułów fotowoltaicznych z Sycylii, który należy do włoskiego koncernu energetycznego Enel, rozpoczyna produkcję na nowych liniach. Docelowo ma produkować jako pierwszy na świecie dwustronne moduły fotowoltaiczne w technologii heterojunction. Takie połączenie zapewni rekordową moc.

Dla sycylijskiej fabryki 3SUN to wielki skok technologiczny. Wcześniej w tej samej fabryce produkowane były moduły fotowoltaiczne o przeciętnej sprawności 10 proc. i mocy sięgającej 140 W.

Teraz włoski koncern Enel, do którego należy 3SUN, rozpoczyna produkcję niezwykle wydajnych modułów fotowoltaicznych, w których energia będzie produkowana z dwóch stron, a do tego zostaną wykorzystane w nich wysokowydajne ogniwa w technologii heterojunction (HJT).

REKLAMA

Plan na ten rok to osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT, ich sprawność ma wzrosnąć w kolejnym roku do ok. 20 proc.

W przyszłym roku maksymalna moc modułów, które powstaną na liniach produkcyjnych na Sycylii, ma sięgać 360 W, a rok później ma wzrosnąć do 395 MW.

Początkowo wartość inwestycji w fabryce, która znajduje się w Katanii, sięgnie 80 mln euro. Zrzucą się na nią Enel, Komisja Europejska w ramach programu Horyzont 2020, z którego grant wyniesie 14 mln euro, a także włoskie ministerstwo rozwoju oraz władze regionalne Sycylii.

Dodatkowo kosztem 20 mln euro Enel ma uruchomić w Katanii centrum badań nad technologiami OZE w ramach tzw. Enel Innovation Lab.

REKLAMA

W przyszłym kwartale 3SUN ma uruchomić linie, których potencjał ma pozwalać na wytworzenie w skali roku modułów o mocy 80 MW. Natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku mają ruszyć linie do produkcji ogniw HJT o potencjale 110 MW, a w trzecim kwartale 2019 r. planowane jest zwiększenie potencjału produkcji HJT do 250 MW.

Warty 45 mln franków szwajcarskich kontrakt na dostawę linii do produkcji ogniw w technologii HJT o potencjale 200 MW zdobył szwajcarski Meyer Burger, który pod koniec ubiegłego roku zapewniał, że wdraża pilotażową produkcję ogniw HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.

Enel zapewnia, że technologia dwustronnych modułów umożliwi produkcję do 10-15 proc. energii więcej w porównaniu z modułami jednostronnymi, a dodatkowo mają one charakteryzować się żywotnością sięgającą 30 lat w porównaniu do 25 lat dla tradycyjnych modułów PV.

Sycylijska fabryka ma pracować w trybie 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku, wytwarzając docelowo w ciągu dnia 1,4 tys., a w skali roku ok. 500 tys. modułów fotowoltaicznych.

Enel jest obecny w ponad 30 krajach, w których posiada elektrownie o łącznej mocy 85 GW, z czego około 39 GW to odnawialne źródła energii.

W dniu 21 grudnia 2017 r. odnawialne źródła energii, które należą do włoskiej grupy, pobiły dzienny rekord produkcji, wytwarzając łącznie 307,2 GWh energii elektrycznej i poprawiając tym samym wcześniejszy rekord z 16 grudnia ub.r. (305,1 GWh).

Tylko w ostatnich miesiącach 2017 r. Włosi uruchomili m.in. ogromne elektrownie fotowoltaiczne w Brazylii (292 MW) i Peru (179,5 MW), trzy farmy wiatrowe w USA o łącznej mocy 777,5 MW, a także elektrownię wodną o mocy 380 MW, która powstała w Brazylii.  

red. gramwzielone.pl