ReneSola podtrzymuje uruchomienie polskich farm PV jeszcze w br.

ReneSola podtrzymuje uruchomienie polskich farm PV jeszcze w br.
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola

Realizujący projekty elektrowni fotowoltaicznych m.in. w naszym kraju chiński deweloper ReneSola podał wyniki finansowe za 2017 r., przy okazji informując o obecnym statusie realizowanych projektów. Chińczycy podtrzymują, że chcą uruchomić w Polsce wszystkie elektrownie fotowoltaiczne, dla których zabezpieczyli wsparcie w systemie aukcyjnym, jeszcze w tym roku.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcjach z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca ub.r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na takie same farmy projekty.

Teraz wywodzący się z Chin deweloper poinformował o obecnym statusie swoich inwestycji przy okazji publikacji wyników finansowych za 2017 rok.

REKLAMA

W ubiegłym roku ReneSola wycofała się z biznesu związanego z produkcją modułów fotowoltaicznych, skupiając się wyłącznie na rozwoju projektów fotowoltaicznych.

W całym 2017 r. ReneSola zwiększyła przychody do 103 mln dolarów wobec 80,5 mln dolarów wypracowanych w roku 2016.

W ubiegłorocznych przychodach 64,8 mln dolarów wypracowano w biznesie dewelopmentu projektów, dział EPC dołożył 25,9 mln dolarów, a na sprzedaży energii Chińczycy zarobili 12,3 mln dolarów.

EBITDA chińskiej grupy wzrosła o niemal 150 proc. rok do roku do poziomu 11,6 mln dolarów przy marży za 2017 r. na poziomie 13 proc. wobec marży 9 proc. osiągniętej w roku 2016.

W ubiegłym roku Chińczycy uruchomili na rodzimym rynku dachowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 270 MW, a w Europie mocno weszli na rynek hiszpański, gdzie rozwijają projekty na 162 MW, a także na rynek węgierski, który oferuje atrakcyjne taryfy gwarantowane, rozwijając tam portfolio projektów na 38,4 MW.

REKLAMA

Z kolei we Francji chińska firma będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych bez rządowych gwarancji sprzedaży energii. Więcej na ten temat w artykule: ReneSola postawi farmy fotowoltaiczne bez subsydiów.

W przypadku rynku polskiego ReneSola rozwija nadal projekty na 55 MW, z czego farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 14 MW mają być w trakcie budowy, a ich uruchomienie przewidziano na obecny kwartał. Pozostałe farmy fotowoltaiczne w naszym kraju mają powstać do końca tego roku.

Pod koniec ubiegłego roku kancelaria Solivan Pontes, która doradzała szwajcarskiemu funduszowi Sequoia Investment Management przy finansowaniu polskiego portfela farm fotowoltaicznych ReneSoli, podała, że chiński deweloper zamierza uruchomić pierwsze 15 farm fotowoltaicznych, dla których zabezpieczył wsparcie w polskim systemie aukcyjnym, do lutego 2018 r. Natomiast wszystkie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW, które obejmie aukcyjny system rozliczeń, miałyby rozpocząć produkcję energii do sierpnia br.

Chiński deweloper podaje w sprawozdaniu finansowym za 2017 r., że dla projektów z pierwszej aukcji zabezpieczył sprzedaż energii na 15 lat po stawce 0,115 USD/kWh, a energia z projektów zrealizowanych dzięki drugiej aukcji ma być sprzedawana po cenach 0,108-0,11 USD/kWh.

Wcześniej wiadomo było, że w pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Obecnie portfel rozwijanych na całym świecie projektów ReneSoli sięga 1,1 GW, z czego 546,5 MW ma znajdować się na finalnym etapie realizacji.

Prognoza ReneSoli na 2018 rok mówi o przychodach rzędu 130-140 mln dolarów przy marży rzędu 20-25 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.