Uruchomiono wielki projekt PV z rekordowo niską stawką za energię

Uruchomiono wielki projekt PV z rekordowo niską stawką za energię
Fot. SunPower

W Dubaju uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW, która wchodzi w skład ogromnego projektu PV o docelowej mocy 1 GW. Produkowana przez nią energia będzie sprzedawana po wyjątkowo niskiej cenie.

Francuski koncern energetyczny EDF poinformował o uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 200 MW, która wchodzi w skład przewidzianego na 800 MW trzeciego etapu ogromnego projektu fotowoltaicznego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, którego moc ma sięgnąć docelowo 1 GW.

W pierwszym etapie, zrealizowanym przez amerykański First Solar jeszcze w roku 2013, uruchomiono jedynie 13 MW. Drugi etap, w którym powstało 200 MW, zrealizował na początku ubiegłego roku lokalny koncern energetyczny DEWA.

REKLAMA

Dwie kolejne części trzeciego etapu, każda po 300 MW, mają zostać oddane do użytku odpowiednio w latach 2019 i 2020.

W skład konsorcjum realizującego trzeci etap projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park obok EDF wchodzi jeszcze arabski fundusz Masdar oraz wywodzące się z Hiszpanii firmy GranSolar oraz Fotowatio – ta ostatnia należy do saudyjskiego funduszu Abdul Latif Jameel.

REKLAMA

Dla tego etapu zabezpieczono w przeprowadzonej dwa lata temu w Dubaju aukcji cenę, po której będzie sprzedawana energia, wynoszącą tylko 0,0299 USD/kWh (ok. 0,11 zł/kWh), co stanowi jedną z najniższych cen za energię z fotowoltaiki, jakie do tej pory zagwarantowano w realizowanych na całym świecie aukcjach dla PV.

Do 2030 roku potencjał parku solarnego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park ma zostać rozbudowany z 1 GW do 5 GW. Do tego czasu Dubaj chce zwiększyć udział energetyki słonecznej w swoim miksie energii do 25 proc., a do roku 2050 udział OZE w miksie energetycznym tego emiratu ma wzrosnąć do 75 proc.

Władze Dubaju chcą inwestować w ramach projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park nie tylko w fotowoltaikę, ale także w technologię skoncentrowanej energetyki słonecznej (CSP), która charakteryzuje się wyższymi kosztami inwestycji i produkcji energii, ale za to umożliwia zmagazynowanie części produkowanej energii.

W tym przypadku podpisano ostatnio długookresową umowę zakładającą sprzedaż energii z ogromnej instalacji CSP o mocy 700 MW po cenie wynoszącej 0,073 USD/kWh (ok. 0,28 zł/kWh). Więcej na ten temat w artykule: Energia słoneczna z CSP za 0,073 USD/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.