"10" największych producentów modułów fotowoltaicznych w 2012 r.

"10" największych producentów modułów fotowoltaicznych w 2012 r.
foto: JA Solar

{więcej}Firma konsultingowa NPD Solarbuzz opublikowała ranking największych producentów paneli fotowltaicznych za ubiegly rok. 

NPD Solarbuzz potwierdził informacje ukazujące się w ostatnich tygodniach, zgodnie z którymi w 2012 roku nastąpiła zmiana na pozycji lidera wśród producentów paneli fotowoltaicznych sprzedających najwięcej modułów PV. W ubiegłym roku czołowym producentem paneli PV na świecie został chiński Yingli Green Solar.

Yignli Green w 2011 roku w tym samym rankingu plasował się na drugim miejscu, a pozycja lidera należała wówczas do innego chińskiego potentata – Suntech (3. pozycja w rankingu za 2012 r.). Szacuje się, że w ubiegłym roku Yingli sprzedał na całym świecie około 2,2 GW modułów, podczas gdy wynik Suntech szacuje się na 1,7-1,8 GW. 

REKLAMA
REKLAMA

Drugą pozycję w rankingu za 2012 rok zajął – mimo znaczącego ograniczenia produkcji – amerykański producent cienkowarstwowych paneli w technologii CdTe – First Solar. W ubiegłym roku Amerykanie zamknęli m.in. linie produkcyjne o potencjale 500 MW w niemieckim Frankfurcie nad Odrą. 

4. miejsce w rankingu za 2012 rok zajął kolejny z chińskich producentów – Trina Solar. W pierwszej „10” rankingu znalazły się także inne chińskie firmy: Jinko Solar (pozycja 7.), JA Solar (8.) i Hanwha SolarOne (10.). JA Solar w porównaniu do zestawienia z 2011 roku zanotował największy skok – awansował na miejsce 8. z miejsca 15. 

Wśród producentów z poza Chin w rankingu przygotowanym przez NPD Solarbuzz nie ma producentów z Europy, natomiast znajdziemy w nim jeszcze kanadyjskiego Canadian Solar (5.), japońskiego Sharp Solar (6.) oraz amerykańskiego SunPower (9). 
gramwzielone.pl