IHS: po wprowadzeniu ceł liczba instalacji PV w Europie zmaleje o 1,3 GW

IHS: po wprowadzeniu ceł liczba instalacji PV w Europie  zmaleje o 1,3 GW
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

{więcej}Wolumen nowych systemów fotowoltaicznych w Europie w 2013 r. będzie niższy o 1,3 GW w stosunku do wcześniejszych prognoz w efekcie nałożenia przez Komisję Europejską antydumpingowych ceł na import chińskich paneli PV – szacuje firma konsultingowa IHS. 

Tydzień temu Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu tymczasowych ceł na import chińskich krystlaicznych modułów fotowoltaicznych. Wysokość ceł to 11,8%, jednak w sierpniu KE może podwyższyć ich wartość, jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia między Brukselą i Pekinem. 

REKLAMA

Według IHS, w tym roku na Starym Kontynencie powstanie ok. 11,6 GW nowych systemów fotowoltaicznych – o 33% mniej niż w roku 2012, w którym zainstalowano ich w sumie 17,7 GW. IHS prognozuje, że największy spadek nowych instalacji – w stosunku do ubiegłego roku – nastąpi na rynkach niemieckim i włoskim – odpowiednio o 3 GW i 2 GW. Włoski rząd właśnie wstrzymał program dopłat do produkcji energii w nowych systemach fotowoltaicznych. Oznacza to, że rozwój włoskiego rynku PV może od teraz bazować co najwyżej na instalacjach offgridowych lub na dużych systemach naziemnych oferujących energię po cenach rynkowych, co może być możliwe zwłaszcza na południu Włoch, gdzie fotowoltaika wchodzi w etap tzw. grid parity, tzn. zaczyna być konkurencyjna cenowo w porównaniu z innymi źródłami. 

REKLAMA

Na prognozy IHS odpowiedział Milan Nitzschke, prezydent grupy EU ProSun, która lobbowała za wprowadzeniem ceł. – Powodem mniejszej liczby instalacji nie będzie wprowadzenie ceł. (…) Niemniej jednak zgadzamy się, że rynek europejski skurczy się w porównaniu do lat 2011-12. Prawdą jest, że dumpingowe ceny chińskich producentów nie przyczyniają się do wzrostu rynku. Podczas gdy chińscy producenci zmniejszyli swoje ceny o 60% od 2011 roku, od tego czasu rynek zmalał o 50%. Tylko konkurencja pozwala na rozwój rynku. Najlepszym przykładem jest USA, gdzie po nałożeniu ceł antydumpingowych na chińskie moduły liczba instalacji znacząco wzrosła – skomentował prognozę IHS prezydent EU ProSun. 

IHS szacuje ponadto, że mimo mniejszej liczby instalacji w Europie, w ujęciu globalnym wolumen nowych instalacji fotowoltaicznych oddanych do użytku w 2013 r. będzie wyższa niż w roku poprzednim i wyniesie ok. 35 GW – głównie dzięki wzrostowi popytu w Azji. IHS szacuje, że w tym roku na kontynencie azjatyckim zostanie oddanych do użytku 15 GW instalacji solarnych – głównie dzięki wynikom rynków chińskiego i japońskiego. Według IHS, Japonia będzie w tym roku największym rynkiem fotowoltaicznym pod względem przychodów. 
gramwzielone.pl