W Piaszczynie może powstać duża farma fotowoltaiczna

W Piaszczynie może powstać duża farma fotowoltaiczna
foto: Conergy prss

{więcej}W miejscowości Piaszczyna koło Miastka ma powstać farma fotowoltaiczna. Inwestor uzależnia jednak jej budowę od finalnego kształtu systemu wsparcia dla fotowoltaiki w ustawie o odnawialnych źródłach energii. 

Farma fotowoltaiczna, która może powstać w Piaszczynie, ma szansę na realizację jednak dopiero po przyjęciu ustawy o OZE. – Czekamy, aż ukażą się stawki dopłat do fotowoltaiki, bo na razie prace nad ustawą trwają. Nie wiemy, czy taka inwestycja będzie opłacalna. Dlatego czekamy, aż ustawa wejdzie w życie – „Dziennik Bałtycki” cytuje Katarzynę Dominik z firmy Ekspert-Sitr, która chce wybudować na terenie Piaszczyny farmę fotowoltaiczną. 

REKLAMA

Plany inwestora zakładają budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW. W najnowszych założeniach do ustawy o OZE Ministerstwo Gospodarki proponuje jednak ograniczenie wsparcia dla farm fotowoltaicznych o mocy maks. 2 MW. Jeśli takie założenie zostanie wpisane do finalnego projektu ustawy, farma fotowoltaiczna w Piaszczynie może być mniejsza.  

REKLAMA

Inwestycja ma pełne poparcie lokalnych władz, które dzięki niej liczą na dodatkowe przychody do lokalnego budżetu. Wiceburmistrz Miastka Tomasz Zielona na łamach „Dziennika Bałtyckiego” wymienia korzyści z budowy OZE na terenie gminy, do których zalicza wpływy z podatków CIT i PIT, z których część trafi do gminnego budżetu. Piaszczyna ma szansę stać się zagłębiem energetyki odnawialnej. Na jej terenie planowana jest bowiem także budowa biogazowni, której koszt szacuje się na 50 mln zł, a także farma wiatrowa złożona z 11 turbin. 
gramwzielone.pl