Chińczycy chcą produkować panele fotowoltaiczne w Polsce

Chińczycy chcą produkować panele fotowoltaiczne w Polsce
Suntech press

{więcej}Jak informuje „Puls Biznesu”, w obliczu wprowadzenia ceł antydumpingowych na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, producenci z Chin rozważają przeniesienie części produkcji m.in. do naszego kraju, aby w ten sposób uniknąć ceł. 

„PB” powołuje się na przedstawiciela polskiego oddziału Bank of China, który przekonuje, że chińskie firmy chcą zaangażować się w zakup ziemi i inwestować w farmy fotowoltaiczne z polskimi partnerami, z którymi Chińczycy mają prowadzić już zaawansowane rozmowy. Ich działania ma koordynować polski oddział Bank of China. 

REKLAMA

Jak informuje cytowany przez „PB” Bartosz Komasa z Bank of China, chińskie firmy są też zainteresowane produkcją swoich paneli na terenie naszego kraju, aby w ten sposób ominąć cła antydumpingowe nałożone przez Brukselę. 

REKLAMA

Jedną z chińskich firm z branży PV, które chcą wejśc do Polski, jest Talesun Solar. Według informacji uzyskanych przez „PB”, zainteresowana inwestycjami w naszym kraju jest też chińska firma CEEG, która planuje realizację w naszym kraju projektu łączącego kilku producentów branżowych w jednym centrum paneli fotowoltaicznych.

W czerwcu br. Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na import do UE chińskich krystalicznych paneli fotowoltaicznych. Jak na razie wysokość ceł jest jednakowa dla wszystkich producentów i wynosi 11,8%, jednak na początku sierpnia – w przypadku gdy Pekin i Bruksela nie dojdą do porozumienia – średnia wartość ceł wzrośnie do 47,6%, przy czym dla niektórych producentów paneli „made in China” stawka ceł będzie niższa, a dla innych może sięgnąć nawet 50-60%. Jeśli tak się stanie, wydaje się, że wówczas chińscy producenci mogą podjąć ostateczne decyzje w zakresie sposobu sprzedaży swoich wyrobów w Unii Europejskiej. 
gramwzielone.pl