44,7%. Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego

44,7%. Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego
Ogniwo CPV o wydajności 44,7%. Foto: Soitec

{więcej}Niemiecki Instytut Frauenhofera potwiedził nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego w technologii CPV (Concentrated Photovoltaics), które zostało opracowane przez konsorcjum niemieckich i francuskich firm oraz instytucji badawczych. 

Za nowym rekordem wydajności ogniwa fotowoltaicznego stoi międzynarodowy koncern Soitec, francuski instytut badawczy DEA-Leti oraz niemiecki instytut Helmholtz Zentrum Berlin. Wspomniane instytucje badania nad technologią CPV zaczęły zaledwie 3 lata temu, już w maju br. osiągając rekord wydajności ogniwa CPV na poziomie 43,6%, a teraz poprawiając go do poziomu 44,7%. 

Autorzy sukcesu zapewniają, że przekroczenie granicy wydajności ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 50% jest coraz bliżej. – To duży krok w stronę redukcji kosztów energii słonecznej, który otwiera możliwość osiągnięcia wydajności na poziomie 50%. 

REKLAMA
REKLAMA

Soitec to międzynarodowa korporacja specjalizująca się w produkcji i zastosowaniu półprzewodników. Swoje centra R&D posiada, obok Niemiec, także we Francji, Stanach Zjednoczonych i w Singapurze. Soitec działa w branży fotowoltaicznej od 2005 roku, a produkowane przez niego moduły CPV są zainstalowane w systemach fotowoltaicznych w 18 krajach, w tym we Włoszech, Francji, a także w RPA i USA. 

Za uruchomienie produkcji nowego ogniwa CPV będzie odpowiadać właśnie ta firma, niewiadomo jednak na razie, kiedy trafi ono do seryjnej produkcji. W tym miesiącu Soitec uruchomił natomiast seryjną produkcję modułów CPV, które składają się z ogniw posiadających wydajność na poziomie 31,8%. 

CEA-Leti to francuski instytut badawczy zatrudniający ponad 1,7 tys. inzynierów i naukowców, w tym 320 w stopniu Ph.D. CEA-Leti jest właścicielem poand 2,2 tys. patentów. Z kolei Helmholtz Zentrum to instytucja działająca przy Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau, która realizuje projekty badawcze w dziedzinie fotowoltaiki, elektrochemicznego magazynowania energii, a także efektywności energetycznej. 
gramwzielone.pl