Rekordowe zamówienie na morskie elektrownie wiatrowe

Rekordowe zamówienie na morskie elektrownie wiatrowe
Siemens Gamesa Renewable Energy

Siemens Gamesa Renewable Energy otrzymał ogromne zamówienie na elektrownie wiatrowe dla joint venture tworzonego przez firmy Orsted i Eversource. Podpisany kontrakt dotyczy trzech projektów morskich farm wiatrowych realizowanych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Zamówienie obejmuje dostawę i instalację ogromnych turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 8.0-167 DD oraz umowy o świadczenie usług na wodach federalnych u północno-wschodniego wybrzeża USA. Wszystkie dostawy zależą od ostatecznej decyzji inwestycyjnej Orsted i Eversource.

Największy z projektów, Sunrise Wind, dla którego obie firmy zabezpieczyły prawa do budowy morskich wiatraków, ma osiągnąć docelowo moc 880 MW.

REKLAMA

Morskie turbiny SG 8.0-167 DD zostaną wykorzystane w projekcie na wodach federalnych, około 50 km  od Montauk Point w Nowym Jorku. Kontrakt obejmuje również umowę serwisową. Farma wiatrowa Sunrise Wind ma zostać uruchomiona najpóźniej w 2024 roku.

Drugi z projektów, Revolution Wind o mocy 704 MW, będzie zlokalizowany około 24 km od wybrzeża wyspy Rhode Island. W projekcie wykorzystane zostaną turbiny wiatrowe SG 8.0-167 DD, a ich uruchomienie planowane jest na rok 2023. Ta farma wiatrowa ma dostarczać energię do stanów Rhode Island i Connecticut.

Trzeci z projektów, dla którego SGRE ma dostarczyć swoje turbiny SG 8.0-167 DD, to farma wiatrowa South Fork o mocy 130 MW, która będzie zlokalizowana w odległości ponad 50 km od Long Island, w stanie Nowy Jork. Ta farma wiatrowa ma rozpocząć pracę przed końcem 2022 r. i dostarczy energię dla spólki Long Island Power Authority.

Turbina wiatrowa SG 8.0-167 DD ma moc znamionową 8 megawatów oraz wirnik o średnicy 167 metrów. Długość łopat sięga 81,4 metra.

Jak zapewnia Siemens, który do tej pory wyprodukował morskie turbiny o mocy niemal 13 GW, do 2020 r. na całym świecie zainstalowanych zostanie ponad tysiąc morskich turbin wiatrowych SGRE Direct Drive.

Amerykański wariant SG 8.0-167 DD został zaprojektowany dla klasy S IEC, z uwzględnieniem warunków burzy tropikalnej – klasa T dla zespołu gondoli wirnika.

REKLAMA

Certyfikat klasy T producent chce uzyskać do grudnia 2020 roku, gdy turbina będzie testowana w warunkach huraganu przy ekstremalnych prędkościach wiatru, zgodnie z normą IEC 61400-1.

Ponadto systemy i komponenty elektryczne będą przystosowane do pracy w częstotliwości 60Hz.

Obecnie Orsted będący największym na świecie inwestorem w morskiej energetyce wiatrowej przygotowuje się w USA również do budowy ogromnej farmy wiatrowej Vineyard Wind mającej powstać u wybrzeży stanu Massachusetts. Ta inwestycja będzie się składać z 84 wielkich elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 9,5 MW, które dostarczy japońsko-duński producent MHI Vestas. Pierwszy etap tej inwestycji, o mocy 400 MW, ma wejść w fazę operacyjną w roku 2021.

Na koniec 2018 r. Duńczycy byli udziałowcami w aktywach posiadających co najmniej finalną decyzję inwestycyjną w morskiej i lądowej energetyce wiatrowej, a także energetyce biomasowej o łącznej mocy 12 GW. Do tego dochodzą realizowane projekty na 4,8 GW, w przypadku których podpisano umowy na sprzedaż energii lub/i uzyskano pozwolenia na budowę, ale nie podjęto jeszcze finalnych decyzji inwestycyjnych.

W roku 2020 Duńczycy mają uruchomić u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmę wiatrową Hornsea One o mocy 1,2 GW – pierwszą na świecie, która złamie granicę 1 GW. Dwa lata później Orsted ma skończyć budowę, położonej w pobliżu, farmy wiatrowej Hornsea Two, której moc sięgnie 1,4 GW.

Orsted przymierza się ponadto do budowy jeszcze większej farmy wiatrowej Hornsea Three, której moc miałaby sięgnąć nawet 2,4 GW, produkując energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

W 2018 roku Orsted osiągnął najwyższy w historii zysk w ujęciu EBITDA sięgający 30 mld duńskich koron, czyli ok. 17,2 mld złotych. To wynik o 33 proc. lepszy od wypracowanego w 2017 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.