Nowy rekord dziennej produkcji energii z elektrowni wiatrowej

Nowy rekord dziennej produkcji energii z elektrowni wiatrowej
General Electric

Moc największej na świecie elektrowni wiatrowej, której testy są prowadzone w Holandii, została ostatnio zwiększona. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zmodernizowana turbina pobiła właśnie dzienny rekord produkcji energii elektrycznej.

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, który został zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w dniu 7 listopada 2019 r.

Już w kolejnym miesiącu producent tej turbiny, General Electric Renewable Energy, informował, że jego wielka turbina wyprodukowała rekordową ilość energii. W ciągu doby wytworzono 262 MWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

Ten wynik został poprawiony na początku lutego br., kiedy turbina w ciągu dnia wytworzyła 288 MWh energii elektrycznej.

Ostatnio GE zmodernizował turbinę testowaną w Rotterdamie, podnosząc jej moc do 13 MW.

Przedwczoraj ta turbina ustanowiła nowy, dzienny rekord produkcji energii, wytwarzając w ciągu 24 godzin 312 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Tyle wystarczyłoby do zasilenia przez rok około 125 gospodarstw domowych w Polsce (przy założeniu średniej konsumpcji 2,5 MWh/rok).

Ponadto do wyprodukowania w skali roku takiej ilości energii potrzeba byłoby np. około 60 domowych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ok. 5 kW.

Turbiny GE w wersji 13 MW mają trafić m.in. na największą na świecie morską farmę wiatrową – Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, którą u wybrzeży Wielkiej Brytanii postawi norweski Equinor. Montaż pierwszych turbin ma się rozpocząć w roku 2023.

GE pochwalił się dzisiaj uzyskaniem pełnej certyfikacji dla turbiny Haliade-X w wersji 12 MW. Certyfikaty dla turbiny o mocy 13 mają zostać wydane przez firmę DNV GL w pierwszej połowie przyszłego roku. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.