Nowa turbina SGRE. Mniejsza moc, większy uzysk energii

Nowa turbina SGRE. Mniejsza moc, większy uzysk energii
SGRE

Siemens Gamesa Renwable Energy zapowiedział wprowadzenie na rynek nowej lądowej turbiny wiatrowej bazującej na platformie klasy 4.X. Co ciekawe, ma ona generować przeciętnie więcej energii od wprowadzonej wcześniej turbiny o nieco większej mocy. Z uwagi na większą długość łopat nowa turbina ma sprawdzać się zwłaszcza w lokalizacjach charakteryzujących się 3. klasą wiatru, która przeważa m.in. na terytorium Polski.

SGRE wprowadzi do swojej oferty nową turbinę o jednostkowej mocy 4,7 MW i średnicy łopat wirnika 155 metry, która ma być przeznaczona do zastosowania zwłaszcza w lokalizacjach charakteryzujących się mniej korzystnymi warunkami wiatrowymi.

Producent zaznacza, że w takich warunkach ta turbina będzie w stanie wyprodukować przeciętnie o 5 proc. więcej energii w porównaniu do wprowadzonego wcześniej modelu o większej nominalnej mocy 5 MW i średnicy łopat wirnika 145 metry.

REKLAMA

W turbinie SG 4.7-155 mają zostać zastosowane łopaty o długości 76 metrów wykonane w nowej technologii, która poprawi właściwości aerodynamiczne, zmniejszając generowany hałas.

Osiągany poziom hałasu 105 decybeli ma zapewnić możliwość wykorzystania tej turbiny w lokalizacjach, w których stosowane są najbardziej restrykcyjne normy hałasu. Jako przykład takiego rynku SGRE wymienia Francję.

Ponadto w turbinie SG 4.7-155 ma zostać zastosowane rozwiązanie o nazwie OptimaFlex umożliwiające dostarczenie wariantów tej turbiny w przedziałach mocy od 4 MW do 5 MW.

REKLAMA

Gwarantowana przez producenta żywotność nowej turbiny ma wynosić 25 lat w lokalizacjach charakteryzujących się 3. klasą wiatru według normy IEC, które występują w przeważającej części m.in. w naszym kraju.

Prototyp nowej turbiny ma być gotowy w połowie przyszłego roku, a uruchomienie produkcji zostało zaplanowane na koniec 2021 r.

Obecnie największą lądową turbiną wiatrową, którą oferuje SGRE, jest turbina o nominalnej mocy 5,8 MW i średnicy łopat wirnika 170 metrów.

W zakresie morskiej energetyki wiatrowej Siemens Gamesa dostarcza natomiast obecnie turbiny o jednostkowych mocach sięgających 8 MW, a w planie ma wprowadzenie w najbliższych latach turbiny o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 222 metry z możliwością optymalizacji do 15 MW. Jeśli ten plan się powiedzie, wówczas SGRE powinien mieć w ofercie największe na świecie turbiny jeśli chodzi o zainstalowaną moc i długość łopat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.