Nowa farma wiatrowa koło Malborka. Energia za ok. 215 zł/MWh

Nowa farma wiatrowa koło Malborka. Energia za ok. 215 zł/MWh
Ignitis

Farma wiatrowa Pomerania o mocy 94 MW należąca do litewskiej grupy energetycznej Ignitis rozpoczęła produkcję energii elektrycznej. Inwestycja kosztowała około 130 mln euro.

W wyniku inwestycji zrealizowanej przez Litwinów w pobliżu Malborka i Sztumu w województwie pomorskim powstała jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Składa się na nią 29 turbin o mocy nominalnej od 3 MW do 3,3 MW.

Energia produkowana przez farmę wiatrową Pomerania po zakończeniu testów technicznych trafiła do sieci. Inwestycja wejdzie w fazę komercyjną po zakończeniu procedury uruchomienia, postępowań budowlanych i po uzyskaniu koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

REKLAMA

W skali roku farma wiatrowa ma wytwarzać około 300 GWh energii elektrycznej, co jest równoważne z zapotrzebowaniem generowanym rocznie – według szacunków Ignitis – przez około 160 tys. gospodarstw domowych.  

Sprzedaż energii z farmy wiatrowej Pomerania będzie rozliczana w systemie aukcyjnym. Oferta dotycząca tej farmy wiatrowej została zgłoszona w aukcji zorganizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku. Zabezpieczony gwarantowany przychód ze sprzedaży energii dla tej farmy wiatrowej wynosi 214,98 MWh/zł.

Ignitis prognozuje, że w ciągu 30 lat funkcjonowania farmy wiatrowej niezdyskontowany skorygowany zysk przed odliczeniem odsetek, podatku, amortyzacji (EBITDA) w przypadku tej inwestycji wyniesie 440 mln euro.

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii elektrycznej przez farmę wiatrową Pomerania sygnalizuje zakończenie kolejnego, ważnego etapu projektu, zarówno dla Grupy Ignitis, jak i Polski. Ponadto ukazuje naszą determinację do umocnienia pozycji na ważnym strategicznie polskim rynku. Farma przyczyni się do bardziej zrównoważonej i ekologicznej strategii Grupy Ignitis oraz zapewni stabilny zwrot wszystkim naszym akcjonariuszom, w tym Republice Litewskiej – komentuje Darius Maikštėnas, prezes Ignitis Group.

Litewska grupa energetyczna w ubiegłym roku mocno weszła również na polski rynek fotowoltaiczny, przejmując od wywodzącego się także z Litwy dewelopera Sun Investment Group portfel projektów PV o mocy aż 170 MW.

Sun Investment Group ma zrealizować projekty dla Ignitis w latach 2021-2023, zabezpieczając dla nich 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dzięki aukcjom przeprowadzonym przez Urząd Regulacji Energetyki.

Litewska grupa energetyczna przyjęła cel uruchomienia do 2030 roku odnawialnych źródeł energii o mocy 4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.