Gdańsk zamiast Gdyni. Rząd zmienia plan na offshore

Gdańsk zamiast Gdyni. Rząd zmienia plan na offshore
MHI Vestas

Nie w Gdyni, jak wcześniej planował rząd, ale w Gdańsku ma powstać terminal instalacyjny dla farm wiatrowych, które będą powstawać w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Minister aktywów państwowych wystąpił do ministra infrastruktury z wnioskiem o zmianę uchwały Rady Ministrów nr 104/2021 z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, zmierzającą do uznania Portu Gdańsk jako lokalizacji terminala instalacyjnego, który ma powstać w nowym terminie do 1 czerwca 2025 r.

Jak konieczność zmiany uchwały Rady Ministrów w sprawie terminala instalacyjnego tłumaczy Ministerstwo Aktywów Państwowych? Uzasadnieniem wniosku o zmianę uchwały mają być uzgodnienia poczynione przez spółki objęte nadzorem właścicielskim MAP, odpowiedzialne za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji morskie farmy wiatrowe tj. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. i PKN Orlen S.A., ich spółki zależne oraz pośrednio nadzorowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, co do wskazania portu zewnętrznego w Gdańsku jako portu spełniającego wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwalającego na terminową realizację I fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

REKLAMA

Zgodnie z ustaleniami nowy terminal powstanie w porcie zewnętrznym – części portu powstałej przez przekształcenie akwenu w ląd.

REKLAMA

Nowa uchwała powinna zostać przyjęta przez Radę Ministrów jeszcze w pierwszym kwartale 2022 r.

Zgodnie z rządową strategią energetyczną „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie w 2030 r. wartość 5,9 GW, a w 2040 r. wzrośnie do około 11 GW.

Przyjęto, że w roku 2030 morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać za 13 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju, natomiast w 2040 roku ma to być 19 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.