Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji
fot. Parc éolien en mer du St-Nazaire

Na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Nazaire, zlokalizowanej na zachodnim wybrzeżu Francji, zakończył się montaż wszystkich 80 turbin. Pełne uruchomienie instalacji zaplanowane jest do końca 2022 roku.

Turbiny na morską farmę wiatrową we Francji transportował z portu Nantes-Saint Nazaire specjalny statek Vole au vent, należący do firmy Jan De Nul. Posłużył on także do instalacji wszystkich 80 turbin GE Haliade 150-6 MW. Do osadzenia fundamentów – które zakończyło się pod koniec maja br. – wykorzystany został statek instalacyjny Innovation firmy DEME Offshore.

Saint-Nazaire – inwestycja znana również jako Parc éolien en mer du Banc de Guérande – to pierwsza morska farma wiatrowa uruchamiana we Francji na skalę komercyjną. Położona jest w odległości 12–20 km od wybrzeża Guérande.  

REKLAMA

Farma Saint-Nazaire ma moc zainstalowaną 480 MW.

Efekty już widać

Pierwsze cztery turbiny wiatrowe na farmie Saint-Nazaire zainstalowane zostały na początku kwietnia br., pierwsze dostawy energii elektrycznej z instalacji trafiły już do francuskiej krajowej sieci energetycznej. 

REKLAMA

Właściciel inwestycji zakłada, że morska farma wiatrowa we Francji zostanie w pełni oddana do użytku do końca 2022 roku.

Saint-Nazaire należy do Eolien Maritime France (EMF) – konsorcjum EDF Renouvelables, Enbridge i Canada Pension Plan Investment Board.

Jak wyliczają inwestorzy, 80 turbin wiatrowych po pełnym uruchomieniu będzie w stanie wyprodukować równowartość 20 proc. zużycia energii elektrycznej Loire-Atlantique, departamentu położonego w Kraju Loary.

Projekt jest częścią planu przemysłowego zakładającego utworzenie 7 tys. nowych miejsc pracy we Francji w sektorze offshore. 

Francja wyznaczyła sobie cel zwiększenia udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym do 32 proc. w 2030 roku, do czego istotnie ma się przyczynić morska energetyka wiatrowa.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.