Rzecznik Praw obywatelskich chce minimalnej odległości wiatraków od domów

Rzecznik Praw obywatelskich chce minimalnej odległości wiatraków od domów
Vik Walker, flickr cc

Ważny głos w debacie na temat zasad lokowania farm wiatrowych zabrała kolejna rządowa instytucja. W tej kwestii wypowiedział się tym razem Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wskazała w piśmie do premiera, że obecne prawo nie reguluje w wystarczający sposób zasad budowy farm wiatrowych i nie zabezpiecza interesów mieszkańców gmin, w których lokowane są elektrownie wiatrowe. 

Rzecznik Praw Obywatelskich argumentuje, że rozwiązaniem nieprawidłowej jego zdaniem praktyki budowy farm wiatrowych powinno być ustanowienie minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych. 

REKLAMA

– RPO oczywiście dostrzega wagę kwestii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. (…) Ponieważ jednak obowiązujące przepisy nie precyzują minimalnych odległości lokalizowania farm od zabudowy przeznaczonej na pobyt ludzi, istnieje ryzyko naruszania konstytucyjnych praw obywateli do ochrony zdrowia, jak i prawnej ochrony życia człowieka – „DGP” cytuje list prof. Lipowicz do premiera Donalda Tuska. 

REKLAMA

Przedwczoraj w Pałacu Prezycenckim odbyła się debata na temat zasad lokowania farm wiatrowych w Polsce, w której udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, a także reprezentanci branży wiatrowej. 

Debata miała związek z przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta projektem ustawy krajobrazowej, w którym postuluje się m.in. ustanowienie ścisłych zasad budowy farm wiatrowych, a także przekazanie decyzyjności w tej kwestii z poziomu gmin na poziom województw. Zdaniem branży wiatrowej oraz przedstawicieli gmin, w których działają już farmy wiatrowe, takie rozwiązanie będzie oznaczać odebranie ważnych kompetencji samorządom, a także może oznaczać zablokowanie rozwoju farm wiatrowych w Polsce. 

Podczas wczorajszej debaty prezes Najwyższej Izby Kontroli podsumował też wyniki kontroli NIK w zakresie praktyk towarzyszących realizacji inwestycji wiatrowych. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Czarne chmury nad branżą wiatrową? Wnioski z debaty w Pałacu Prezydenckim

gramwzielone.pl