Dwóch chętnych na budowę farm wiatrowych u wybrzeży Litwy

Dwóch chętnych na budowę farm wiatrowych u wybrzeży Litwy
Nicholas Doherty/Unsplash

Do litewskiej Krajowej Rady Regulacji Energetyki (VERT) wpłynęły dwie oferty w ramach pierwszej w tym kraju aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Została ona zamknięta 29 maja br.

Rząd Litwy wyznaczył do zagospodarowania w ramach pierwszej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW) działkę o powierzchni 137,5 km2 na Morzu Bałtyckim. Teren znajduje się około 29 kilometrów od wybrzeża, a głębokość wód morskich wynosić ma w tej lokalizacji około 35 metrów.

Według założeń na wyznaczonym terenie ma powstać instalacja wiatrowa o mocy 700 MW. Pełną operacyjność powinna osiągnąć do 2030 roku.

REKLAMA

Pierwsza litewska aukcja rozpoczęła się 31 marca i trwała do 29 maja. Wpłynęły dwie aplikacje. Litewskie władze nie podały nazw oferentów, jednak wiadomo, kto jest jednym z nich.

Dwie oferty

Deweloperzy zainteresowani budową morskich farm wiatrowych w litewskiej części Bałtyku muszą spełniać określone wymagania finansowe i mieć doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Muszą też wziąć na siebie etapy dotyczące badania i ochrony środowiska w miejscu inwestycji oraz zapewnić korzyści z projektu dla lokalnej społeczności przybrzeżnej.

Teraz dwie złożone oferty będą oceniane, ogłoszenie zwycięzcy planowane jest na początek września br.

Jedną z firm zainteresowanych budową morskich farm wiatrowych u wschodnich sąsiadów Polski ma być litewska państwowa grupa energetyczna Ignitis. Jak podaje litewski portal LRT, złożyła ona ofertę wraz z Ocean Winds, jednym z największych na świecie międzynarodowych deweloperów morskich farm wiatrowych. Ocean Winds to joint venture utworzone przez portugalski koncern energetyczny EDPR i francuską grupę Engie.

Drugi oferent na razie nie jest znany. Portal Vakary Ekspresas zapytał o udział w aukcji szefa litewskiego oddziału firmy European Energy, która planowała rozwój morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Nie udało się jednak uzyskać informacji, czy to właśnie duńska firma złożyła drugi wniosek.

REKLAMA

Ignitis bada teren w Szkocji

Ocean Winds, partner Grupy Ignitis, realizuje obecnie m.in. projekt morskiej farmy wiatrowej Moray West, w którym Ignitis Renewables jest udziałowcem mniejszościowym (5 proc.). W kwietniu br. deweloper pozyskał 2 mld funtów finansowania na rozwój farmy.

Moray West powstaje w Moray Firth, ponad 22 km od wybrzeża Moray Council w północno-wschodniej Szkocji. Jak informował Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Grupy Ignitis, objęcie nawet tak niewielkiego udziału w projekcie Moray West pozwala spółce zdobyć doświadczenie w zakresie rozwoju morskich projektów wiatrowych w innych krajach i wykorzystać je w realizacji litewskich projektów MEW.

Orlen zainteresowany inwestycjami na Litwie

Do podmiotów zainteresowanych udziałem w litewskim offshore należy także polski Orlen. W lipcu ubiegłego roku spółka podpisała list intencyjny z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego. Dotyczył on współpracy w obszarze MEW na Litwie.

Orlen podawał wówczas, że łączny potencjał projektów MEW w litewskiej części Bałtyku jest szacowany na około 3,3 GW.

Rząd Litwy planuje przeprowadzenie kolejnej aukcji jesienią tego roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.